Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”
Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Ultimele subiecte
» Cine este online?
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeSam Mar 16, 2024 2:39 am Scris de Mihai

» Funcția „Urmărește”
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeLun Sept 25, 2023 12:36 am Scris de Mihai

» Fiul meu a disparut si nimeni nu ma crede
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeSam Aug 26, 2023 6:43 pm Scris de DedeDali

» Actualizări Forum
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeVin Aug 25, 2023 9:01 pm Scris de Remor

» Short Horror Stories
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:08 pm Scris de DedeDali

» În Curând Voi Dispărea
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:05 pm Scris de DedeDali

» Mormintele Din Pădure
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:03 pm Scris de DedeDali

» Papagalul spune niste lucruri oribile
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm Scris de DedeDali

» Cine sunt eu
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:35 pm Scris de Hanamura

» Poze care au surprins paranormalul
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:33 pm Scris de Hanamura

» Cronicarul
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:31 pm Scris de Hanamura

» Detalii despre mine
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeJoi Iun 29, 2023 5:02 pm Scris de Hanamura

» Deuces
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeMier Mai 31, 2023 4:22 pm Scris de AlessiaAny

» Cerere Designer
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeMier Apr 05, 2023 1:09 pm Scris de Remor

» Måneskin
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Noi 27, 2022 5:40 pm Scris de Xiphion.

» [Portofoliu] Crystal Snow
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeJoi Oct 06, 2022 12:38 am Scris de Ambrose

» Ambulancia Fantasma
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeJoi Aug 11, 2022 9:45 pm Scris de Remor

» Spectrul Realitatii - 10 Ani
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeLun Dec 20, 2021 9:21 pm Scris de Remor

» Teddy Bear
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeMar Aug 03, 2021 10:10 pm Scris de AlessiaAny

» A Pizza Delivery
Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeJoi Iun 03, 2021 3:55 pm Scris de Hanamura

Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Dacă nu ai acces la cont

În cazul în care ești un membru vechi care și-a uitat parola, intră pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou unui administrator.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

 

 Ocrotitorii

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Alle
Spammer
Spammer
Alle

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1329
Data de inscriere : 22/06/2013
Varsta : 23
Localizare : Pe Rahova

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 1:04 pm

POvestea a fost deja criticată, deci ce să mai spun, aștept next ^^ :3 :v
Sus In jos
Bishamon
Spammer
Spammer
Bishamon

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1153
Data de inscriere : 03/01/2015
Varsta : 24

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 7:00 pm


Si in sfarsit mult asteptatul! glumeam
sper sa va placa
Mă uit in zare pentru a o găsi pe ea, dar degeaba ….
Picăturile de apa devin marcate de culoare curcubeului din privirea indurerată a stelelor ce acuma cad , incet spre pământ! Ma uit la un fluturaş de jad , este ranit si cazut ,dar totusi este ultima mea amintire cu ea….!
Deşi stiu ca nu o voi mai vedea….atunci de ce ma doare inima ,de parca am un gol în inimă ce pare să îmi răneasca braţele tremuânde care acuma sunt zgâriate de pietrele pe care m-am tărât!
Mă duc spre acasa abătut….Cădeam si deodata!
-Opreşte-te!
Era chiar a mea iubire cu părul negru ca noapte,dar nu o văzui bine că dispăruse.!Deodata văd cum o foaie de papirus este luata pe sus de o motoretă!
-Cred …că era să o dau în bara!
Lacrimile sau poate picăturile de ploaie , oare care dintre noi suferim mai mult…!
Nu inţeleg….mă uit la picături si o văd pe ea in culorile curcubeului stins de intunericul!
Mă uit spre deal şi văd o fata care plânge ! Merge incet ,ce ….defapt pare a fi rănită!
Părul ei este negru si simpatic ,si cu aceea fundiţă mica rozalie.
Îşi ridică capul si wow….! Este chiar oare? Seamana prea mult! Acei ochii albaştri ce strălucesc în intuneric de parca ar fii nebuloase.
Dar ce! Ochii ei chiar străluceau ,dar nu chiar asa tare .Pare a fi o flacără!
Rochia ei este scurtă cu model de negru curbat ce formează trandafirii sângerii!
Mă apropii de ea ,dar degeaba nu este ea<< dezamăgirea ma cuprins in braţele ei şi cad lacrimile mici dar acum e diferit sunt roşii!>>
-Ce naiba? De ce sunt lacrimii roşi?
- Willemy al meu! Se aşeză lângă mine şi se puse pe pieptul meu ,iar cu degetul imi atingea buzele…
Nu puteam să fac nimic …aceea privirea a prietenei mele ,trebuia să o las !
Acuma se puse in faţa buzelor moi si fierbinţi si apoi apăsă cu degetul pe buzele trandafirii!
-Ce drăguţ eşti! Te iubesc
-Stai jos!
Nu puteam să îmi controlez corpul ea era jumatatea mea şi trebuie să o ascult!<>
Sus In jos
Alle
Spammer
Spammer
Alle

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1329
Data de inscriere : 22/06/2013
Varsta : 23
Localizare : Pe Rahova

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 7:24 pm

acuma
Am citit undeva, că e greșit gramatical să scrii sau să spui acest cuvânt, cu toate că este folosit des, dar de cele mai multe ori este folosit doar în familie, în colectivul de prieteni, colegi etc.
Corect este : acum.


acuma cad , incet spre pământ
Virgula nu are ce căuta acolo.

este ranit si cazut ,dar totusi este ultima
Spațiu după virgulă.

Deşi stiu ca nu o voi mai vedea….atunci de ce ma doare inima ,de parca am un gol în inimă ce pare să îmi răneasca braţele tremuânde care acuma sunt zgâriate de pietrele pe care m-am tărât!
Am văzut că ai pus punct după acele puncte de suspensie, păi este un lucru greșit. Și următoarea propoziție ar trebui să înceapă cu literă mare.
Se lasă spațiu după virgulă.
Din nou, se scrie: acum.


Era chiar a mea iubire cu părul negru ca noapte,dar nu o văzui bine că dispăruse.!
Spațiu după virgulă. Pe lângă asta, punctul și semnul exclamării nu merg împreună. O.o

Merge incet ,ce ….defapt pare a fi rănită
Se lasă spațiu după virgulă și ai un cuvânt care trebuie scris dezlegat, adică: de fapt.

Părul ei este negru si simpatic ,si cu aceea fundiţă mica rozalie.
Nu avea ce căuta virgula acolo.

Ochii ei chiar străluceau ,dar nu chiar asa tare .
Se lasă spațiu după virgulă.

Mă apropii de ea ,dar degeaba nu este ea<
Se lasă spațiu după viruglă

ma cuprins
m-a cuprins

…aceea privirea
acea

a prietenei mele ,trebuia să o las
Se lasă spațiu după virgulă

Am observat că tu lași spațiu înainte de orice semn de punctuație sau înainte de orice smen ortografic. Dar trebuie lăsat după.

Mno, povestea știi și tu că-mi place, dar totuși cam multe greșeli legate de punctuație și ortografie.
Sus In jos
Ionella♥
Expert
Expert
Ionella♥

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 144
Data de inscriere : 27/06/2014
Varsta : 22
Localizare : Sarutandu-ma cu Enrique Iglesias. Is my love ♥

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 7:33 pm

Superba, ador povestea. Astept next curand. Very Happy
Sus In jos
Ana.
Spammer
Spammer
Ana.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1334
Data de inscriere : 08/06/2014
Varsta : 21
Localizare : Canapea :)

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 7:34 pm

Foarte dragut, dar iar ai avut greseli. Chiar daca Alle ti-a spus o parte, tot nu pe toate.

Citat :
jad

In ultimele capitole, ai repetat "jad" de mi-a explodat ceierul. Exista si alte advective, dar daca tu il vrei neaparat pe acesta, cauta in dictionarul de sinonime, sinonime (Cum suna) pentru acest cuvant.

Citat :
tremuânde

Corect e "tremurânde".

Citat :
tărât

Corect e  "târât" .

Citat :
spre acasa

Corect e casa.

Citat :
Cădeam si deodata

Si deodata ce? Trebuia sa mentionezi. Si corect e "cad".

Citat :
Lacrimile sau poate picăturile de ploaie , oare care dintre noi suferim mai mult…!

Mai intai, semnul ce trebuia pus este semnul intrebarii. Apoi, jur ca nu inteleg legatua dintre ploaie si lacrimi si suferinta voastra.

Citat :
Merge incet ,ce ….defapt pare a fi rănită!

Pe langa faptul ca se scrie "de fapt", propozitia asta trebuia scrisa asa "Merge incet... pare a fi ranita !".

Citat :
aceea fundiţă

In acest caz se scrie cu un singur "e", deci "acea fundita".

Citat :
wow….!

Fara "...".

Citat :
Este chiar oare?

Poftim? Asta ce ar trebui sa insemne?

Citat :
acei ochii albaştri

Cred ca un cazul acesta se scrie "acei ochi albastrii".

Citat :
fii

Cred ca se scrie cu un "i".

Citat :
Dar ce!

Nu am ai auzit vreodata asa ceva, iar corect ar fi fost "Dar stai !".

Citat :
model de negru curbat

Zau daca inteleg O.o . Nu vreau sa fiu rea, dar incearca sa faci scri chesti care au sens.

Citat :
<<

Nu inteleg de ce le-ai pus in poveste.

Citat :
dezamăgirea ma cuprins in braţele ei şi cad lacrimile mici dar acum e diferit sunt roşii!

Nu imi dau seama ce ai vrut sa spui...

Citat :
lacrimii

Corect e "lacrimi".

Citat :
se puse in faţa buzelor moi si fierbinţi si apoi apăsă cu degetul pe buzele trandafirii

Cine in fata cui se pune si ce face?

Citat :
iubesc

Trebuia sa pui semnul excalmarii la sfarsit.

Pe langa toate astea (si nu pot sa cred ca mai sunt), mai ai greseli. Iar ai o mica problema cu "!", care chiar trebuie sa se opreasca. Des nu pui virgula unde trebuie, continutul propozitiei fiind greu de inteles. Sunt foarte multe cuvinte in textul tau care nu au diacritice, ceea ce nu e bine. Daca ai inceput textul cu diacritice, trebuie sa il continuai asa.

Altceva nu mai am de comentat, deci next si succes in continuare !
Sus In jos
Gabryyella
Veteran
Veteran
Gabryyella

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 231
Data de inscriere : 30/06/2014
Varsta : 23
Localizare : În Lumea de Dincolo. Scriu poveștii pe Spectrul Realităţii.

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 7:38 pm

Superbă povestea . Aștept next!
Sus In jos
Bishamon
Spammer
Spammer
Bishamon

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1153
Data de inscriere : 03/01/2015
Varsta : 24

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 8:25 pm

Imi cer scuze sper sa numai am asa multe greseli si cred ca am reusit sa elimin problema cu ,,!'' deci sper sa va placa! totusi va rog sa imi ziceti daca calitatea sentimentelor mai este la fel pentru ca la mine nu se mai simte acea  calitate si ma descurajeaza...
 
Lacrimile mele cad incetişor. Nu le simt totuşi ele cad.
Ea stă lângă mine şi imi zice deodată:
-Nu vreau să te mai pierd .! Eşti al meu inger decăzut!
Deodata văd cerul instelat , iar eu eram in zbor mă uit şi observ că am aripi ,aripi negre!
Şi eram imbrăcat in haine lungi şi largi ,de o culoare neagra cu câteva semne necunoscute de un alb ce parea că este adăncit de purpuriul nopţii .
Lănga stătea acea fată…
Mă trezesc  şi mă intreb ce înseamnă acel inger.
Spre drumul spre şcoala văd acea fată.
-Willemy, vin-o aici!
Mie mi-e frică .Ştiu că ea nu este prietena mea , dar nu mă pot abţine .
-Hey!
-Bună! Îmi zise ea şi se apropiase spre mine , se ridicase puţin şi îmi sărută obrazul albicios care acuma ardea intr-un roz.
<-Pleacă de lângă ea
Se oprise şi cu o voce mult mai blândă si mai inceată îmi zise
-Te rog opreşte-te>>
La aceste cuvinte …. Am fugit de lângă ea şi am plecat.
Mă urc intr-un tren . Îmi pun piciorul pe banchetă şi mă uit spre geam
Văd campii , dealuri , lumina şi fiinţele  ,dar cumva era o senzaţie de neexistenţa ca şi cum aş fi intr-un vis ,dar mult mai pronunţat!
Somnul se apropia incet spre mine şi mai privesc incă odata spre fereastră!
Mă trezesc şi mă duc incet spre locul nostru preferat din pădure! Un papirus zbură in momentul acela şi văd  ceva scris pe ea si o parte dintr-o imagine:
O parte dintr-un cer negru instelat, locul nostru preferat o mână  şi literele ,,sacri’’.
Uitându-ma spre lac mă uit la reflexia apei care acuma pe suprafaţa ei se află chipul meu şi ...a da am parul alb! Nimic nu mă mai surprinde...

sper sa va placa si nu uitati sa ziceti ce v-am rugat :lol!: :lol!:
Sus In jos
Gabryyella
Veteran
Veteran
Gabryyella

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 231
Data de inscriere : 30/06/2014
Varsta : 23
Localizare : În Lumea de Dincolo. Scriu poveștii pe Spectrul Realităţii.

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 9:43 pm

Părerea mea.
Eu te-aș sfătui să nu mai lași spațiu înainte de semnele de punctuație. În legătură cu povestea, îmi place foarte mult. Aștept next!
Sus In jos
Lilla.
Incepator
Incepator
Lilla.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 18
Data de inscriere : 12/04/2015
Varsta : 24
Localizare : Constanța.

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 10:51 pm

Frumoasă povestea, doar atât pot zice pentru că sunt începătoare. Nu știu prea multe.
Sus In jos
Bishamon
Spammer
Spammer
Bishamon

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1153
Data de inscriere : 03/01/2015
Varsta : 24

Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitimeDum Apr 12, 2015 11:17 pm

Nu-i nimic e destul atata! Ma bucur ca iti place
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ocrotitorii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Ocrotitorii   Ocrotitorii - Pagina 4 I_icon_minitime

Sus In jos
 
Ocrotitorii
Sus 
Pagina 4 din 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază-
Mergi direct la: