Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”
Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Ultimele subiecte
» Cine este online?
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeSam Mar 16, 2024 2:39 am Scris de Mihai

» Funcția „Urmărește”
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeLun Sept 25, 2023 12:36 am Scris de Mihai

» Fiul meu a disparut si nimeni nu ma crede
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeSam Aug 26, 2023 6:43 pm Scris de DedeDali

» Actualizări Forum
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeVin Aug 25, 2023 9:01 pm Scris de Remor

» Short Horror Stories
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:08 pm Scris de DedeDali

» În Curând Voi Dispărea
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:05 pm Scris de DedeDali

» Mormintele Din Pădure
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:03 pm Scris de DedeDali

» Papagalul spune niste lucruri oribile
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm Scris de DedeDali

» Cine sunt eu
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:35 pm Scris de Hanamura

» Poze care au surprins paranormalul
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:33 pm Scris de Hanamura

» Cronicarul
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:31 pm Scris de Hanamura

» Detalii despre mine
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Iun 29, 2023 5:02 pm Scris de Hanamura

» Deuces
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeMier Mai 31, 2023 4:22 pm Scris de AlessiaAny

» Cerere Designer
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeMier Apr 05, 2023 1:09 pm Scris de Remor

» Måneskin
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeDum Noi 27, 2022 5:40 pm Scris de Xiphion.

» [Portofoliu] Crystal Snow
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Oct 06, 2022 12:38 am Scris de Ambrose

» Ambulancia Fantasma
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Aug 11, 2022 9:45 pm Scris de Remor

» Spectrul Realitatii - 10 Ani
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeLun Dec 20, 2021 9:21 pm Scris de Remor

» Teddy Bear
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeMar Aug 03, 2021 10:10 pm Scris de AlessiaAny

» A Pizza Delivery
Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Iun 03, 2021 3:55 pm Scris de Hanamura

Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Dacă nu ai acces la cont

În cazul în care ești un membru vechi care și-a uitat parola, intră pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou unui administrator.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

 

 Papagalul spune niste lucruri oribile

In jos 
AutorMesaj
Remor
Fondator
Fondator
Remor

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 333
Data de inscriere : 19/12/2011
Varsta : 26
Localizare : Wonderland

Papagalul spune niste lucruri oribile Empty
MesajSubiect: Papagalul spune niste lucruri oribile   Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeMar Aug 15, 2023 8:40 pm

Vecinul meu, Henry Johnson, urma să fie plecat din oraș pentru două săptămâni. Soția lui tocmai îl părăsise, iar el avea nevoie să se relaxeze. Așa că m-a rugat să îi păzesc casa si să fac curațenie. Fiind un student sărac, am spus da. Responsabilitățile includeau să am grijă de papagalul familiei Johnson, un African Grey în vârstă de 17 ani numit Snickers. Nu știam prea multe despre păsări, însă mi-a lăsat instrucțiuni detaliate despre cum să am grijă de ea.

În prima noapte a noului meu job, am decis să rămân câteva ore. Trebuia să rezolv niște probleme de matematică, iar casa mare și goală a familiei Johnson era locul perfect de studiu. După ce am hrănit-o pe Snickers și i-am dat apă, m-am instalat pe canapea. Dar nu a durat mult până când m-a întrerupt. "OPREȘTE-TE!". M-am întors brusc. Snickers era în picioare pe suportul ei, privindu-mă cu un ochi gri. "OPREȘTE-TE! OPREȘTE-TE!" a repetat. M-am întors la probleme. Ecuatii diferențiale. De ce am decis din nou să aleg ingineria ca specializare?!

Am bătut cu creionul în pagină. Poate că e timpul pentru o altă pauză pentru gustare. "OPREȘTE-TE, OH, DOAMNE, OPREȘTE-TE." Snickers sărea de pe un suport pe altul, dădea din cap, lipsită de griji. Dar felul în care a spus asta mi-a trimis fiori pe șira spinării. Clar imita pe cineva în pericol. Probabil doar repetă dintr-un film, mi-am spus. Dar ceea ce credeam era atât, atât de greșit. "OPREȘTE-TE, OH, DOAMNE, OPREȘTE-TE. HENRY, OPREȘTE-TE." Henry, acesta era numele vecinului meu. M-am întors și am privit papagalul. Ea s-a uitat la mine și a fluierat de câteva ori. Și apoi a continuat. "OPREȘTE-TE, OH, DOAMNE, OPREȘTE-TE, HENRY, OPREȘTE-TE, OH, DOAMNE." Sângele mi s-a transformat în gheață. Inima îmi bătea puternic în piept. Ce s-a întâmplat aici, mai exact? Ce repetă ea?

Am decis să îi sun părinții mei. Din nefericire nu păreau să împărtășească nivelul meu de îngrijorare. "Mătușa Sheila avea un papagal," a spus tatăl meu. "Chestia aia învăța tot felul de cuvinte nebune. Filme, convorbiri telefonice... țipa, spunea cuvinte obscene, totul. Nu m-aș îngrijora, Abbi. Cu atât mai mult că Raquel l-a părăsit, așa că probabil că au avut niște certuri uriase pe care papagalul le-a prins." Tatăl meu avea dreptate. Pe parcursul următoarelor ore, Snickers a continuat să repete "oprește-te" și "Henry", dar a spus și o varietate de alte lucruri, de la înjurături până la citate din filme. "MĂ ÎNTORC." "CUM EȘTI ASTĂZI?" "COMMENT ALLEZ-VOUS?".

În cele din urmă, în jurul orei zece, am început să mă pregătesc să plec. Mi-am aruncat caietul în rucsac, am stins luminile și m-am îndreptat spre ușă. "La revedere, Snickers," am strigat în întuneric. Apoi am întins mâna spre clanța ușii... "ARUNCĂ CUȚITUL JOS.". Am încremenit pe loc. Nu puteam să o văd pe Snickers, dar o puteam auzi  foșnind în colivia ei. Ghearele loveau metalul, penele fluturau în liniște. Poate că doar imită dintr-un alt film. Poate că e doar... "ARUNCĂ CUȚITUL JOS, HENRY," a repetat pasărea. "OPREȘTE-TE, OH, DOAMNE, OPREȘTE-TE, OH, DOAMNE."

Snickers era agitată. O puteam auzi cum își lovea penele de barele metalice ale coliviei în timp ce își flutura aripile. Sărea înainte și înapoi ciocnindu-și ciocul în mod haotic. "OPREȘTE-TE, OH, DOAMNE, OPREȘTE-TE." Am stat acolo o perioadă lungă de timp dar nu a mai spus nimic. Doar ciocănea și fluiera și se zbătea în colivie. Am aprins din nou luminile, mi-am lăsat rucsacul pe podea și am mers direct spre dormitorul familiei Johnson. Henry a fost foarte clar cu instrucțiunile sale, nu trebuia să intru în dormitor sau în subsol. Trebuia să rămân la nivelul principal, indiferent ce s-ar fi întâmplat. Dar totuși, am urcat scările. După ce m-am uitat în jur, am găsit dormitorul lor. Era ordonat și curat, cuvertura se așeza netedă pe saltea. Am umblat în jur sperând că ceea ce îmi imaginam nu era adevărat. Dar era.

În dulapul lor am găsit o cutie mică. O cutie mică care conținea portofelul lui Raquel Johnson... și permisul ei de conducere. M-am întors jos pe scări și am coborât. Snickers m-a privit curioasă din colivia ei. Am stins luminile, am încuiat ușa și am început să fug pe trotuar. Mi-am zis că în momentul în care ajung acasă, sun la poliție. În momentul în care *Bip*, mi-am scos telefonul și am văzut că am primit un mesaj de la Henry Johnson. "Ți-am cerut să nu intri în dormitor."

M-am întors brusc. Dar trotuarul întunecat din spatele meu era complet gol. Cum a reușit să... Oh. O cameră, desigur. Am început să alerg spre casa părinților mei. Eram aproape acolo. *Bip* Am alergat mai tare, mai repede. Nu mi-am scos telefonul. Nu m-am oprit până când am fost în siguranță în casa părinților mei, cu ușa încuiată. Apoi am citit mesajul pe care mi l-a trimis. "Dacă spui și altcuiva, vei plăti."

Însă nu l-am ascultat și am sunat la poliție. Și după o căutare temeinică prin casa lui, au descoperit ceva oribil. Cadavrul lui Raquel, în congelatorul din subsol. Henry încerca să fugă din oraș, și a incercat să își ia un avans prin a face să pară că pleacă în vacanță și are nevoie de cineva să pazească casa și sa facă curat. Nu cred că a realizat că Snickers ar putea repeta ce a auzit în noaptea crimei. Uneori mă întreb dacă Snickers știa mai mult decât a lăsat să se vadă. Pentru că ea era animalul de companie al lui Raquel, chiar de dinainte să se căsătorească. Poate că nu repeta fără gând, poate că încerca să facă dreptate pentru Raquel.



Poveste tradusa de @Remor.

DedeDali apreciaza acest mesaj

Sus In jos
AlessiaAny
Administrator
Administrator
AlessiaAny

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 178
Data de inscriere : 20/03/2015
Varsta : 25
Localizare : Brasov

Papagalul spune niste lucruri oribile Empty
MesajSubiect: Re: Papagalul spune niste lucruri oribile   Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 11:12 am

M-am așteptat la finalul ăsta dar tot a fost tulburător. În orice caz, mă bucur să mai văd activitate pe aici și să mai citesc povești noi.

Remor apreciaza acest mesaj

Sus In jos
DedeDali
V.I.P
V.I.P
DedeDali


Mesaje : 41
Data de inscriere : 23/06/2019
Varsta : 24
Localizare : Brasov

Papagalul spune niste lucruri oribile Empty
MesajSubiect: Re: Papagalul spune niste lucruri oribile   Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm

Ce tare, nu ne luăm papagali! Idea
Sus In jos
Continut sponsorizat





Papagalul spune niste lucruri oribile Empty
MesajSubiect: Re: Papagalul spune niste lucruri oribile   Papagalul spune niste lucruri oribile I_icon_minitime

Sus In jos
 
Papagalul spune niste lucruri oribile
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 35 de lucruri de făcut în clasă.
» Spune tu vant....
» as spune sa te uiti
» Spune la ce m-a gandesc.
» Lucruri stranii prin videochat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază :: Povești de groază - SCURTE-
Mergi direct la: