Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”
Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Ultimele subiecte
» Cine este online?
Sssublim... I_icon_minitimeSam Mar 16, 2024 2:39 am Scris de Mihai

» Funcția „Urmărește”
Sssublim... I_icon_minitimeLun Sept 25, 2023 12:36 am Scris de Mihai

» Fiul meu a disparut si nimeni nu ma crede
Sssublim... I_icon_minitimeSam Aug 26, 2023 6:43 pm Scris de DedeDali

» Actualizări Forum
Sssublim... I_icon_minitimeVin Aug 25, 2023 9:01 pm Scris de Remor

» Short Horror Stories
Sssublim... I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:08 pm Scris de DedeDali

» În Curând Voi Dispărea
Sssublim... I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:05 pm Scris de DedeDali

» Mormintele Din Pădure
Sssublim... I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:03 pm Scris de DedeDali

» Papagalul spune niste lucruri oribile
Sssublim... I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm Scris de DedeDali

» Cine sunt eu
Sssublim... I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:35 pm Scris de Hanamura

» Poze care au surprins paranormalul
Sssublim... I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:33 pm Scris de Hanamura

» Cronicarul
Sssublim... I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:31 pm Scris de Hanamura

» Detalii despre mine
Sssublim... I_icon_minitimeJoi Iun 29, 2023 5:02 pm Scris de Hanamura

» Deuces
Sssublim... I_icon_minitimeMier Mai 31, 2023 4:22 pm Scris de AlessiaAny

» Cerere Designer
Sssublim... I_icon_minitimeMier Apr 05, 2023 1:09 pm Scris de Remor

» Måneskin
Sssublim... I_icon_minitimeDum Noi 27, 2022 5:40 pm Scris de Xiphion.

» [Portofoliu] Crystal Snow
Sssublim... I_icon_minitimeJoi Oct 06, 2022 12:38 am Scris de Ambrose

» Ambulancia Fantasma
Sssublim... I_icon_minitimeJoi Aug 11, 2022 9:45 pm Scris de Remor

» Spectrul Realitatii - 10 Ani
Sssublim... I_icon_minitimeLun Dec 20, 2021 9:21 pm Scris de Remor

» Teddy Bear
Sssublim... I_icon_minitimeMar Aug 03, 2021 10:10 pm Scris de AlessiaAny

» A Pizza Delivery
Sssublim... I_icon_minitimeJoi Iun 03, 2021 3:55 pm Scris de Hanamura

Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Dacă nu ai acces la cont

În cazul în care ești un membru vechi care și-a uitat parola, intră pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou unui administrator.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

 

 Sssublim...

In jos 
AutorMesaj
Andra.
Moderator
Moderator
Andra.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 105
Data de inscriere : 13/08/2014
Varsta : 24
Localizare : Alba

Sssublim... Empty
MesajSubiect: Sssublim...   Sssublim... I_icon_minitimeSam Mai 01, 2021 11:08 pm

Sssublim...


„DARK DESIGN TRILOGY”

        Mama spunea că visele și coșmarurile pe care le avem în timpul Canaliei sunt vise netrebnice, vise care ne înbolnăvesc mintea și ne pun la încercare credința.  
        În urmă cu milenii, în Împărăția Lor, Împărăția Vieții și a Morții, Împărăția Luminii și a Întunericului unde cei morți ne veghează și spiritile așteaptă să se reîntrupească, Lordul Luminii a căzut într-un somn adânc de paisprezece zile.  
        Oamenii au simțit disperarea în acele vremuri când soarele nu se mai ivea pe cer, iar creaturile nopții îi răpeau din propiile case. Cartea Sfântă ne spune că Diavolii l-au ademenit pe Lordul Luminii în starea de transă pentru a se juca cu bunătatea sufletului său. I-au insuflat coșmaruri omenești, coșmaruri cu care el nu era obișnuit din cauza apartenenței sale divine, pentru a-i slăbi spiritul și a-i fura Tronul Cerurilor. Haosul a dominat în sufletul oameniilor, făcându-i să-și piardă credința. Unii blestemau, alții se rugau. Alții au comis păcatul capital: folosirea magiei. Mulți dintre aceștia au murit arși sau au rămas mutilați – mai târziu batjocoriți și executați. Dracii dansau și petreceau în hohote. Însă, după cele paisprezece zile Lordul nostru s-a trezit din somnul ca de moarte și echilibrul s-a restaurat. Diavolii s-au restras în grota lor de sub pământ, înfricoșați de mânia Lordului care a trimis sulițe de foc în urma lor.
        Această zi se numește Ziua Canaliei, sărbătorită an de an de către noi, credincioșii bisericii Arcana.
        Mama spune să nu urmăresc fantasmele din vise fiindcă această perioadă este cea mai sfântă și grea pentru noi. Este singurul moment din an când ne putem arăta credința în fața Divinității și putem lupta pentru sufletul nostru. În fiecare noapte o nouă ispită se ivește în mintea noastră. O fată virgină urmărește un Făt-Frumos în pădure. O femeie găsește în cimitir un cufăr plin de bijuterii și haine. Un bărbat este vizitat de o domnișoară tânără, iar acasă îl așteaptă copiii și soția. Un Diavol îți propune nemurirea.
        Mama spune multe și se îngrijorează prea des pentru soarta sufletului meu. Când i-am spus, acum patru ani, că nu am avut niciodată un vis pe care să mi-l amintesc în această perioadă, s-a panicat pentru viitorul familiei noastre. A mers cu jertfe la Arcana Nordică și la Marea Preoteasă sperând ca un mic dar de la un păcătos de rând să îi aline mintea fiului ei. Ea, o femeie mititică, slăbuță, a parcurs zeci de kilometrii singură din cauza unei superstiții tâmpite. Eu eram de vină că mama era pe drumuri singură... vulnerabilă.
De atunci îi spuneam mamei ce visam. Cu o noapte înainte plănuiam scenariul visului și următoarea zi, dimineața, îl explicam. Am devenit un mincinos veritabil și un actor cu un singur urmăritor. Doi.. doi urmăritor. Pe tata nu îl puteam păcăli. Dar tăcea când îmi auzea aburelile.
        Sunt al treilea născut al familiei mele. Suntem o familie de țărani munteni din partea centrală a țării-continent. În cei 20 de ani ai mei am învățat disciplina, munca fizică și faptul că cineva mereu ne veghează. Mereu să asculți de bătrânii tăi, respectă-i pe cei mai în vârstă, mulțumește pentru recoltă și apă, apleacă capul în fața bisericii Arcana.
        Stau într-o casă mică împreună cu părinții mei și cei șapte frați ai mei, nora și nepotul. Deseori simt că Lordul Creator s-a plictisit de neamul tatălui meu și nu s-a obosit la facerea noastră. Semănăm prea bine între noi. Sora mea cea mică este leită cu sora cea mare, iar pe noi, cei cinci băieți ai familiei, ne diferențiează înălțimea și puțin culoarea ochilor. Eu și fetele avem ochii verzi. Toți avem părul blond. Toți...  
        Fiecare zi este ca oricare alta în micul nostru sat răsfirat. Oamenii de aici sunt oameni simpli, religioși și bătrâni. Majoritatea sunt fermieri ș crescători de animale care își repetă același ciclu de activități zilnice de decenii întregi. Viața de aici este una dificilă și monotonă și simt că Dumnezeu ne-a abandonat în urmă cu mult timp.

        În timpul Canaliei, credincioșii își aleg o biserică unde își vor petrece noaptea. Este o tradiție ca oamenii să se adune din toate colțurile țării, să împartă între ei mâncare, băuturi și daruri și să stea treji întreaga noapte de Canalie. Este de departe una dintre cele mai așteptate perioade din an, pentru mine. Evadez din micul sat și văd și alte părți ale acestei țări. Familia mea merge în Arcana Nordică poreclită și Catedrala cu 10 000 de ferestre. Este o construcție arhitecturală deosebită ( unii spun că este mai frumoasă decât cea din Basmis – orașul sfânt, locația Arcanei Vestice cea principală), înaltă de o sută de metri și colorată. Fiecare fereastră este un vitraliu care arată o scenă din Cartea Sfântă. Construcția este masivă, formată din cincisprezece turnuri, patru poduri din cuarț și cea mai bogată livadă din partea de nord a țării. Catedrala se află într-un podiș, peisajul fiind acompaniat de dealuri verzi cu păduri pufoase.
        Anul acesta a fost diferit. În după-amiaza aceea, când am ajuns la Arcană și am văzut-o în toată splendoarea ei nu am simțit nimic. După sute de kilometrii parcuși împreună cu familia mea, fierbând pe interior de nerăbdare să văd noutăți ale lumii exterioare satului meu, să gust fructele coapte din livadă și să mângâi plăcintele pufoase de varză și cartofi aduse de preotese, am simțit că sunt gol pe interior. Mă uitam în jur după frumuseți de vârsta mea. Fetele treceau pe lângă mine fără să provoace ceva în interiorul meu de virgin, ca în alți ani. Știam că monotonia va învinge în cele din urmă.

        Dar în acea zi blestemată, când toți diavolii pământului au pariat pentru schimbarea mea, la apusul soarelui, când Marea Preoteasă își rostea cu patos cuvintele sfinte, un cutremur a distrus Arcana Nordică și viața mea deodată cu ea.


Ultima editare efectuata de catre Andra in Dum Mai 02, 2021 4:48 pm, editata de 1 ori

AlessiaAny și DedeDali apreciaza acest mesaj

Sus In jos
AlessiaAny
Administrator
Administrator
AlessiaAny

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 178
Data de inscriere : 20/03/2015
Varsta : 25
Localizare : Brasov

Sssublim... Empty
MesajSubiect: Re: Sssublim...   Sssublim... I_icon_minitimeSam Mai 01, 2021 11:18 pm

Cred că nu am cuvinte să spun cât de dor îmi era de scrisul tău și de poveștile tale și de mintea ta sexy. Iar cuvintele pe care le am, le-am epuizat în ultimii ani spunându-ți-le. Ce aș putea să mai zic acum, ceva ce să nu îți fi spus deja și să nu știi? Îmi place la nebunie. Poveștile tale au talentul de a trezi în mine ceva ce nu trezesc altele. Și dacă tot ne-am întors de unde am plecat... MARE FAN, MARE FAN. ÎMI PLACE LA NEBUNIE
Sus In jos
DedeDali
V.I.P
V.I.P
DedeDali


Mesaje : 41
Data de inscriere : 23/06/2019
Varsta : 24
Localizare : Brasov

Sssublim... Empty
MesajSubiect: Re: Sssublim...   Sssublim... I_icon_minitimeSam Mai 01, 2021 11:19 pm

Wow, doar wow. Descrierea este uimitoare, vreau şi eu așa talent. Mi-a plăcut mult şi m-ai facut curioasă de ce o să mai vină. Continuarea, cât mai curând te rog!
Sus In jos
Arthakin
Membru
Membru
Arthakin


Mesaje : 6
Data de inscriere : 10/05/2020
Varsta : 25
Localizare : 067_111_100_108_101_097

Sssublim... Empty
MesajSubiect: Re: Sssublim...   Sssublim... I_icon_minitimeSam Mai 01, 2021 11:39 pm

Credeam ca se va întâmpla ceva deosebit anul acesta, în sensul bun, dar am fost lăsat stană la final, stană... Sub greutatea catredalei..

DedeDali apreciaza acest mesaj

Sus In jos
Continut sponsorizat





Sssublim... Empty
MesajSubiect: Re: Sssublim...   Sssublim... I_icon_minitime

Sus In jos
 
Sssublim...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază-
Mergi direct la: