Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”
Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Ultimele subiecte
» Cine este online?
O nouă șansă.  I_icon_minitimeSam Mar 16, 2024 2:39 am Scris de Mihai

» Funcția „Urmărește”
O nouă șansă.  I_icon_minitimeLun Sept 25, 2023 12:36 am Scris de Mihai

» Fiul meu a disparut si nimeni nu ma crede
O nouă șansă.  I_icon_minitimeSam Aug 26, 2023 6:43 pm Scris de DedeDali

» Actualizări Forum
O nouă șansă.  I_icon_minitimeVin Aug 25, 2023 9:01 pm Scris de Remor

» Short Horror Stories
O nouă șansă.  I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:08 pm Scris de DedeDali

» În Curând Voi Dispărea
O nouă șansă.  I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:05 pm Scris de DedeDali

» Mormintele Din Pădure
O nouă șansă.  I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:03 pm Scris de DedeDali

» Papagalul spune niste lucruri oribile
O nouă șansă.  I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm Scris de DedeDali

» Cine sunt eu
O nouă șansă.  I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:35 pm Scris de Hanamura

» Poze care au surprins paranormalul
O nouă șansă.  I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:33 pm Scris de Hanamura

» Cronicarul
O nouă șansă.  I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:31 pm Scris de Hanamura

» Detalii despre mine
O nouă șansă.  I_icon_minitimeJoi Iun 29, 2023 5:02 pm Scris de Hanamura

» Deuces
O nouă șansă.  I_icon_minitimeMier Mai 31, 2023 4:22 pm Scris de AlessiaAny

» Cerere Designer
O nouă șansă.  I_icon_minitimeMier Apr 05, 2023 1:09 pm Scris de Remor

» Måneskin
O nouă șansă.  I_icon_minitimeDum Noi 27, 2022 5:40 pm Scris de Xiphion.

» [Portofoliu] Crystal Snow
O nouă șansă.  I_icon_minitimeJoi Oct 06, 2022 12:38 am Scris de Ambrose

» Ambulancia Fantasma
O nouă șansă.  I_icon_minitimeJoi Aug 11, 2022 9:45 pm Scris de Remor

» Spectrul Realitatii - 10 Ani
O nouă șansă.  I_icon_minitimeLun Dec 20, 2021 9:21 pm Scris de Remor

» Teddy Bear
O nouă șansă.  I_icon_minitimeMar Aug 03, 2021 10:10 pm Scris de AlessiaAny

» A Pizza Delivery
O nouă șansă.  I_icon_minitimeJoi Iun 03, 2021 3:55 pm Scris de Hanamura

Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Dacă nu ai acces la cont

În cazul în care ești un membru vechi care și-a uitat parola, intră pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou unui administrator.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

 

 O nouă șansă.

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Dizzy
Designer
Designer
Dizzy

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 393
Data de inscriere : 17/09/2014
Varsta : 25
Localizare : B-N

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeMier Feb 25, 2015 2:53 pm

O nouă șansă.

Mireasma parfumului ei, ochii ei strălucitori, părul ei mătăsos,zâmbetul ei ce îți aducea bucurie în suflet la vederea lui. Mirosul dulce de levănțică îmi amintește de parfumului ei.Mereu am visat la o poveste de dragoste sinceră, o relație cu o fată care să merite efortul, căreia să-i pot dăruii tot timpul meu și să nu mă plictisesc. Asta am și obținut până într-o zi când lumea mea s-a prăbușit, iar odată cu ea mi-a dispărut toată fericirea, iar viața mi-a devenit mai întunecată ca niciodată. În aceea zi am realizat că viața nu cere niciodată înainte să ia, ia pur și simplu, apoi pleacă de parcă nu s-ar fii întâmplat nimic. Eleanor...cel mai minunat nume din lume, numele singurei fete care m-a făcut să tresar la auzul vocii ei, simțirii miresmei ei, vederii chipului ei palid și fin.
În august plănuisem o cină romantică în cinstea a doi ani de când eram de nedespărțit.
Am așteptat-o în jur de doup ore și mă panicasem când am văzut că nu mai apare.În gestiunea apelurilor din telefonul meu, apărea doar numelei ei. O apelasem de mai mult de 20 de ori. Când eram gata să cred că m-a lăsat baltă, că nu mai exista vreo speranță să vină am primit un telefon de la poliție. Polițista care era la celălalt capăt al firului mi-a dat cea mai groaznică veste din viața mea: A avut loc un accident, iar Eleanor a murit pe loc. Se pare că era în drum spre locul unde trebuia să mă văd cu ea.
Ziua aceea a rămas marcată în istorie, a devenit cea mai neagă amintire pe care o purtam atât în minte cât și în suflet.
În prezent, eu sunt Dawson, un bărbat de 26 de ani, neînsurat, așteptând ziua în care voi putea să-mi revăd dragostea vieții. Au trecut mai bine de patru ani,de la moartea ei și încă aștept să mă trezesc din acest coșmar groaznic.
Suntem în luna august și este ziua în care eu și Eleanor ne-am cunoscut la facultate, ziua în care un an mai târziu am devenit mai mult decât prieteni.
Durerea ce o port în suflet este atât de mare, mă arde pe interior, din inima mea rămâne doar scrumul și suferința.
Eram în baie, stăteam în fața oglinzii cu, cuțitul în dreptul gâtului.
Îmi priveam reflecția și-mi imaginam cum ar fii dacă EA, ar fii lângă mine cu zâmbetul ei dulce și vocea ei blajină.
Din ochi au început a-mi curge lacrimi amare ce veneau odată cu amintirile încântătoare despre EA. Am lăsat cuțitul jos, mi-am lăsat capul aplecat, renunțând la ideea că sinuciderea este bună.
Mă gândeam că voi trăii singur toată viața,că nu voi cunoaște pe cineva la fel ca ea.
Atunci soneria a sunat,iar eu m-am dus grăbit spre ușa de la intrare,am deschis-o iar în dreptul ușii stătea o fată care avea trăsăturile asemenea celor ale lui Eleanor,dar această fată avea părul mult mai închis decât culoarea celui al lui Eleanor.
-Bună,abia m-am mutat aici! a zâmbit aceasta
Atunci mi-am dat seama că am primit o nouă șansă de a-mi constrii viitorul alături de cineva.

Aceasta poveste a fost scrisa de Dave.
Nu exista next!
Poveste concurs Sf. Valentin
Sus In jos
Alle
Spammer
Spammer
Alle

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1329
Data de inscriere : 22/06/2013
Varsta : 23
Localizare : Pe Rahova

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeVin Feb 27, 2015 1:22 pm

doup ore Corect--: două ore.
neagă Corect--: neagră
Ai grijă unde pui virgula și nu uita că se pune spațiu după virgulă. Povestea mi-a plăcut, a fost interesantă. Ce pot spune mai mult, tot trista de altfel ca restul poveștilor de Ziua Îndrăgostiților Laughing)
Sus In jos
Anasy
Veteran
Veteran
Anasy

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 212
Data de inscriere : 14/10/2014

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeDum Mar 01, 2015 11:13 pm

De ce se pune spatiu după virgulă??
Cine zice?
Nu te contrazic dar vreau sa stiu ce te convinge ca este necesar acest lucru.Sa-mi spui te rog.
Sus In jos
Alex.
Administrator
Administrator
Alex.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1321
Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 24
Localizare : Brasov

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeLun Mar 02, 2015 11:13 am

Anasy a scris:
De ce se pune spatiu după virgulă??
Cine zice?
Nu te contrazic dar vreau sa stiu ce te convinge ca este necesar acest lucru.Sa-mi spui te rog.

Nu ai observat ca si in carti se face asa? Se lasa spatiu sa se inteleaga mai bine, asa si cu punctul.
Sus In jos
Anasy
Veteran
Veteran
Anasy

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 212
Data de inscriere : 14/10/2014

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeLun Mar 02, 2015 12:32 pm

E aiurea.Daca nu pui spatiu dupa virgula atunci nu mai are sens propozitia sau asa ceva?Stai sa-mi predea profa chestia asta,iar apoi nu te mai contrazic.
Sus In jos
Alex.
Administrator
Administrator
Alex.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1321
Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 24
Localizare : Brasov

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeLun Mar 02, 2015 1:25 pm

Doar intreab-o, iti va explica mai bine. Apropo nu e ceva de contrazis, asa fac toti, poti observa in carti.
Sus In jos
Anasy
Veteran
Veteran
Anasy

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 212
Data de inscriere : 14/10/2014

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeLun Mar 02, 2015 5:18 pm

Nu are sens..bine,cum zici tu.
Sus In jos
Alle
Spammer
Spammer
Alle

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1329
Data de inscriere : 22/06/2013
Varsta : 23
Localizare : Pe Rahova

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 12:45 pm

Este evident că din punctul tău de vedere nu este logic să lași spațiu după virgulă.Așa eram și eu acum ceva vreme, dar mi s-a explicat că așa se pune.Nu am cerut prea multe lămuriri, am spus că dacă lumea îmi spune că așa e, atunci poate că așa e.
În cărți, reviste, reportaje, comentarii, teste literale și non-literale, rezumate, argumentări, oriunde vei găsi spațiu după virgulă.
Am putea privi logic și să ne întrebăm de ce se spune spațiu între cuvinte? Creierul și capacitatea intelectuală a unui om sunt îndeajuns de bune pentru a citi cuvinte formate din cifre și cuvinte legate între ele, sau chiar cuvinte scrise învers. Totuși pentru aspectul unei lucrări, se pune spațiu atât între cuvinte, cât și după virgulă sau orice alt semn ortografic/de punctuație.
Acest lucru - din punctul meu de vedere- constituie un ajutor pentru cititor, pentru a se înțelege mai bine ce scrie.
Nu știu cum să explic întocmai pentru a se înțelege ce spun.
Sus In jos
Vixen.
Spammer
Spammer
Vixen.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 625
Data de inscriere : 04/07/2014
Varsta : 23
Localizare : Bacău

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 1:37 pm

Doamne, măi, cu toții am avut câte ceva cu virgula.
N-ai auzit niciodată de chestia asta : ”Hai să mâncăm, bunica! ”
Ori : ”Hai să mâncăm bunica!”
Acum vezi că și virgula are rolul ei?Doar n-o fi pusă așa, degeaba.
Virgula are o grămadă de atribuiri.
♣Ea poate fi folosită ca un semn ortografic (când se folosește cu o funcție asemănătoare cu a cratimei) în situații ca acestea :
- în interiorul unor locuțiuni adverbiale ”Vai de mine, ce să mă fac?!”
- între cuvintele cu sens asemănător (interjecții,adverbe,adjective) sau chiar identice : cioc,cioc ; miau,miau ș.a.m.d
♣Un rol mai important îl are ca semn de punctuație obligatoriu. O să încerc să îți explic foarte pe scurt. Virgula, ca semn de punctuație interioară,redă o pauză scurtă.
Ea este folosită în următoarele situații : în exprimarea raportului de coordonare( prin juxtapunere) , de subordonare sau în exprimarea altor determinări gramaticale (propoziții intercalate, a cuvintelor incidente, a adverbelor cu valoare de propoziție sau de frază, a interjecțiilor și vocativelor)
Mă rog, poate avea și funcția de identificare sintactică sau funcție de subtituție, dar asta e altă ”mâncare de pește”.

Ai și tu dreptate, nu tot timpul se pune virgulă. Există unele reguli. Așadar,nu se pune virgulă :
- între subiect și predicat (sau propoziția subiectică și regenta ei).
- între verbul copulativ și numele predicativ (predicativă și regenta ei).
- înainte de abrevierile : etc, ș.a. , ș.a.m.d
Bineînțeles că sunt mai multe situații în care nu se pune virgula, dar acestea mi se par cele mai des întâlnite.

Sper că ai înțeles,măcar puțin. Ca să pricepi trebuie să studiezi mult mai multe decât crezi. Nimeni nu știe să pună virgula mereu la locul ei.

O zi bună îți doresc.
Sus In jos
Alle
Spammer
Spammer
Alle

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1329
Data de inscriere : 22/06/2013
Varsta : 23
Localizare : Pe Rahova

O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 1:44 pm

Băi, dar ea n-a înțeles de ce se spune spațiu după virgulă, nu de ce se pune virgulă.
*FacePalm*
Sus In jos
Continut sponsorizat





O nouă șansă.  Empty
MesajSubiect: Re: O nouă șansă.    O nouă șansă.  I_icon_minitime

Sus In jos
 
O nouă șansă.
Sus 
Pagina 1 din 2
 Subiecte similare
-
» Familia Tomphson
» Jocul - O singură şansă.
» Poveste noua
» Noua lume.
» Sunt noua

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază :: Povești de groază - SCURTE-
Mergi direct la: