Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”
Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Ultimele subiecte
» Cine este online?
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeSam Mar 16, 2024 2:39 am Scris de Mihai

» Funcția „Urmărește”
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeLun Sept 25, 2023 12:36 am Scris de Mihai

» Fiul meu a disparut si nimeni nu ma crede
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeSam Aug 26, 2023 6:43 pm Scris de DedeDali

» Actualizări Forum
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeVin Aug 25, 2023 9:01 pm Scris de Remor

» Short Horror Stories
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:08 pm Scris de DedeDali

» În Curând Voi Dispărea
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:05 pm Scris de DedeDali

» Mormintele Din Pădure
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:03 pm Scris de DedeDali

» Papagalul spune niste lucruri oribile
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm Scris de DedeDali

» Cine sunt eu
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:35 pm Scris de Hanamura

» Poze care au surprins paranormalul
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:33 pm Scris de Hanamura

» Cronicarul
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:31 pm Scris de Hanamura

» Detalii despre mine
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Iun 29, 2023 5:02 pm Scris de Hanamura

» Deuces
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeMier Mai 31, 2023 4:22 pm Scris de AlessiaAny

» Cerere Designer
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeMier Apr 05, 2023 1:09 pm Scris de Remor

» Måneskin
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeDum Noi 27, 2022 5:40 pm Scris de Xiphion.

» [Portofoliu] Crystal Snow
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Oct 06, 2022 12:38 am Scris de Ambrose

» Ambulancia Fantasma
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Aug 11, 2022 9:45 pm Scris de Remor

» Spectrul Realitatii - 10 Ani
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeLun Dec 20, 2021 9:21 pm Scris de Remor

» Teddy Bear
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeMar Aug 03, 2021 10:10 pm Scris de AlessiaAny

» A Pizza Delivery
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Iun 03, 2021 3:55 pm Scris de Hanamura

Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Dacă nu ai acces la cont

În cazul în care ești un membru vechi care și-a uitat parola, intră pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou unui administrator.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

 

 Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile

In jos 
AutorMesaj
Dizzy
Designer
Designer
Dizzy

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 393
Data de inscriere : 17/09/2014
Varsta : 25
Localizare : B-N

Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeMar Ian 06, 2015 5:19 pm

Mintea umană pare să aibă o capacitate infinită de disociere, împărțirea în personalități discrete în interiorul aceluiași creier. Din motive care sunt încă puțin înțelese, astfel de personalități disociate pot avea talente și puteri necunoscute personalității gazdă. Este ca și când creierul uman a fost construit pentru a găzdui o multitudine de oameni diferiți.

Unii oameni scapă de traumele copilăriei, disociindu-se în două identități complet diferite, dar ambele acționând la capacități maxime. Această condiție a omului se numește Sindrom de Personalitate Multiplă, SPM. Aceste personalități sunt atât de diferite, încât cei care suferă de SPM nu numai că vor avea scrisul de mână, talentele complet diferite, dar vor avea chiar și alergii, boli, reacții diferite la medicamente, depinzând de ce personalitate folosesc ei la momentul respectiv. Oamenii de știință au demonstrat că victima unui SPM poate prezenta două modele diferite ale undelor cerebrale, o caracteristică aproape imposibilă în mod normal, undele cerebrale fiind asemănătoare cu amprentele, adică unice pentru fiecare dintre noi.

Unul dintre fenomenele de disociere întâlnite vreodată a avut loc în cadrul unui experiment condus de dr. Moody. Intrigat de folclorul tradițional al oglinzilor și al suprafețelor reflectorizante ca porți către lumea spiritelor, dr. Moody a sugerat unor subiecți în număr de 25 că pot lua legătura cu persoane decedate iubite, doar privind într-o oglindă. Doisprezece dintre ei au raportat că au văzut persoane decedate. Unii chiar au continuat să fie bănuiți la multă vreme de la terminarea experimentului, atunci când se aflau singuri în casă.

Fără îndoială că au existat opinii care susțineau, și în perfectă legitimitate, că acești oameni au văzut fantome adevărate. Un mare număr dintre subiecți au raportat că au purtat discuții cu aceste fantome și toți au susținut că aparițiile erau foarte clare, solide și pline de viață. Leonardo de Vinci a impus în psihologie un principiu care-i poartă numele. Într-un tratat de pictură el vorbește despre studiul unor forme din natură care pot duce la descoperiri științifice și chiar artistice. El propune să studiem atent forma norilor, petele de cerneală care vor lua forma unor chipuri, munți. El vorbește și despre sunetul clopotelor, în al căror dangăt vom descoperi nume sau cuvinte.

Scriitorul Walt Whitman a susținut că poate să vadă universul într-un fir de iarbă. Într-adevăr, cel mai mic stimul va provoca furtuni de gânduri și reverii nesfârșite. În Franța s-a declanșat un adevărat scandal al cărui subiect a fost o oglindă. Oglinda avea inscripționat pe ramă Louis Arno 1745 și se spune că a făcut 93 de victime. Toți cei care o priveau mai mult timp decedau. Oglinda a fost confiscată de poliție și ținută ascunsă într-un beci, până în 1910, când a fost furată și a făcut din nou, două victime.

Unele persoane susțineau că oglinda reflectă razele într-un anumit mod, în timp ce alții vorbeau despre faptul că a înmagazinat energie negativă care poate fi fatală pentru cei care o privesc. O oglindă este ca un magnet care atrage vaporii toxici. Filosoful italian Campanella susținea că femeile în vârstă care nu au sânge cald în vene și a căror gură emană un miros îngrozitor, descoperă că oglinzile lor devin încețoșate, din cauza faptului că umezeala respirației lor grele se depune pe sticla rece. Dacă saliva lor cade pe un material, acesta se strică.

Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile 2ez20ch

Dacă un copil doarme cu o bătrână, zilele lui vor fi mai scurte, în timp ce ale ei vor crește. Copilul va muri curând. Oglinzile sunt acoperite în timpul în care într-o casă este un mort. Este o superstiție care spune că sufletul mortului nu va pleca din casă, nu se va liniști, va rămâne impregnat în oglindă și va face rău celor care rămân în acea casă. Există un miracol al oglinzilor, dincolo de activitatea zilnică de a ne privi, rămâne mirajul lor și puterea acestora asupra mentalului.
Sus In jos
Andrada.
Expert
Expert
Andrada.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 127
Data de inscriere : 31/12/2014
Varsta : 22
Localizare : Smooch's planet.

Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: ---   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeLun Ian 19, 2015 8:14 pm

Ştiam eu că oglinzile astea sunt rele.Am 2 oglinzi pe hol,pe care mi-e frică să le privesc,nu contează momentul zilei,zi sau noapte,am acea impresie că atunci când mă uit în oglindă e cineva în spatele meu O.o
Sus In jos
Alle
Spammer
Spammer
Alle

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1329
Data de inscriere : 22/06/2013
Varsta : 23
Localizare : Pe Rahova

Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: Re: Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeLun Apr 06, 2015 7:40 pm

De asta urăsc oglinzile..când mă uit într-una, simt cum mă cuprinde un fior.. e groaznic.
Sus In jos
xXDJMinerXx
Nebun dupa forum
Nebun dupa forum
xXDJMinerXx

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 305
Data de inscriere : 25/12/2014
Varsta : 23
Localizare : In spatele tau

Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: Re: Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeLun Apr 06, 2015 8:23 pm

Macar nu sunt singurul caruia ii e frica sa se uita in oglinda cand merge la baie Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator
avatar



Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: Re: Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeLun Apr 06, 2015 10:12 pm

Ciudat . Și mie îmi e frică de oglinzi și când mă uit în ele parcă e cineva în spatele meu sau că cineva va ieși din oglindă . Sunt așa înspăimântătoare .. o.o
Sus In jos
Vixen.
Spammer
Spammer
Vixen.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 625
Data de inscriere : 04/07/2014
Varsta : 23
Localizare : Bacău

Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: Re: Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeJoi Apr 09, 2015 8:56 pm

Și eu am frica asta. Și mi se pare logic. Cum a zis și Miha, e ca și cum cineva te-ar privi din spate.

Oare de ce?
Pentru că reflexie. Imaginea noastră, ansamblul pe care-l vedem în oglindă e format defapt în spatele acestei bucăți de sticlă. Oglinda are două fețe, dintre care una metalică, în care se formează imaginea.

Și mie îmi este teamă când trec pe lângă o oglindă, doar pe timp de noapte. Deși nu cred că e ceva paranormal la ele sau. Da.
Sus In jos
AlleMeow
Incepator
Incepator
AlleMeow

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 16
Data de inscriere : 03/04/2015
Localizare : Undeva unde nu exist

Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: Re: Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeLun Apr 13, 2015 9:10 pm

Oglinzile...De ce sunt așa? Adică de când eram mică am crezut că e ceva ciudat cu ele. Mereu mă simțeam urmărită când priveam o oglindă. :affraid: :pale:
Sus In jos
Cioby
Expert
Expert
Cioby

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 140
Data de inscriere : 08/02/2015
Varsta : 25

Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: Re: Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitimeMier Mai 20, 2015 4:09 pm

Mi-e frica. :> FUG!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile Empty
MesajSubiect: Re: Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile   Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile I_icon_minitime

Sus In jos
 
Mintile din interiorul mintilor: Oglinzile
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Grădina Care Te Face Să Îţi Pierzi Minţile

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ :: Legende/Mituri/Superstitii-
Mergi direct la: