Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”
Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Ultimele subiecte
» Cine este online?
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeSam Mar 16, 2024 2:39 am Scris de Mihai

» Funcția „Urmărește”
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeLun Sept 25, 2023 12:36 am Scris de Mihai

» Fiul meu a disparut si nimeni nu ma crede
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeSam Aug 26, 2023 6:43 pm Scris de DedeDali

» Actualizări Forum
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Aug 25, 2023 9:01 pm Scris de Remor

» Short Horror Stories
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:08 pm Scris de DedeDali

» În Curând Voi Dispărea
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:05 pm Scris de DedeDali

» Mormintele Din Pădure
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:03 pm Scris de DedeDali

» Papagalul spune niste lucruri oribile
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm Scris de DedeDali

» Cine sunt eu
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:35 pm Scris de Hanamura

» Poze care au surprins paranormalul
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:33 pm Scris de Hanamura

» Cronicarul
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:31 pm Scris de Hanamura

» Detalii despre mine
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Iun 29, 2023 5:02 pm Scris de Hanamura

» Deuces
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeMier Mai 31, 2023 4:22 pm Scris de AlessiaAny

» Cerere Designer
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeMier Apr 05, 2023 1:09 pm Scris de Remor

» Måneskin
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeDum Noi 27, 2022 5:40 pm Scris de Xiphion.

» [Portofoliu] Crystal Snow
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Oct 06, 2022 12:38 am Scris de Ambrose

» Ambulancia Fantasma
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Aug 11, 2022 9:45 pm Scris de Remor

» Spectrul Realitatii - 10 Ani
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeLun Dec 20, 2021 9:21 pm Scris de Remor

» Teddy Bear
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeMar Aug 03, 2021 10:10 pm Scris de AlessiaAny

» A Pizza Delivery
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Iun 03, 2021 3:55 pm Scris de Hanamura

Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Dacă nu ai acces la cont

În cazul în care ești un membru vechi care și-a uitat parola, intră pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou unui administrator.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

 

 ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)

In jos 
AutorMesaj
AndaEle95
Avansat
Avansat
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 95
Data de inscriere : 30/07/2013
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 9:55 pm

Una dintre cele mai cunoscute legende urbane ale băimărenilor este legată de „Îngerii Negri“. Timp de câţiva ani, orice caz ciudat din municipiu era pus pe seama acestor oameni, care după spusele băimărenilor erau specializaţi în răpiri şi crime.

Nu există băimărean, trecut de 25 de ani, să nu fi auzit cel puţin o dată de „Îngerii Negrii“. În timp ce majoritatea copiilor trăiau cu frica lui „Bau Bau“, băimărenii s-au ferit de „Îngerii Negrii“. Povestea acestora începe undeva prin 1980, când mai mute cazuri neelucidate au fost puse pe seama unei organizaţii secrete, specializată în răpirea copiilor şi crimă.


Potrivit legendelor urbane, „Îngerii Negri“ erau o organizaţie secretă, care răpea copii pentru a-i transforma în adepţii grupului. Poveştile spun că aceştia se ascundeau pe sub poduri sau în canalizările din Baia Mare, iar noaptea umblau în căutarea următoarelor victime. Mai mult, povestea diferă puţin de la un cartier la altul. Unii spun că „Îngerii Negrii“ se antrenau seara pe acoperişul spitalului judeţean, iar noaptea umblau pe străzile municipiului.


Cu toate acestea, nu există nicio dovadă palpabilă a existenţei acestui grup. O dată apăruţi pe scena băimăreană, povestea „Îngerilor Negri“ a luat o amploare de neimaginat. „Şi-acum îmi aduc aminte cum tremuram de frică atunci când cineva zicea o poveste despre ei. Nici măcar nu aveam curaj să mai ies din casă când se lăsa seara.

Chiar şi mama îmi zicea că dacă nu o să fiu cuminte, mă lasă afară să ma ia Îngerii Negri. Erau spaima tuturor copiilor. Chiar şi la şcoală ţin minte cum povesteam cu colegii despre ei. Unii spuneau că i-au văzut, alţii că au auzit cum umblau noaptea pe blocuri“, îşi aminteşte Tania Purcaru, o băimăreancă de 35 de ani. Chiar dacă acum este conştient că totul era doar o poveste, un tânăr băimărean spune că trăia cu frica seară de seară. „Din câte îmi aduc eu aminte se zicea că dormeau sub podul de la Săsar. Alţii spuneau că se antrenează sus pe spital, iar alţii povesteau că stăteau pe lângă cimitiru de pe Dealul Florilor. Erau câteva zone pe care le ocoleam de fiecare dată. Ce pot să vă spun cu siguranţă este că de fiecare dată când făceam vreo prostie nu dormeam foarte bine seara.
Aveam vreo 9 ani şi ca orice copil am fugit de acasă pentru că aşa făceau toţi copiii. M-au căutat ai mei câteva ore bune şi după ce m-au găsit m-au dus acasă, m-au certat şi m-au trimis în cameră. Când încercam să adorm am auzit nişte mişcări pe bloc, zgomote puternice şi eram convins că îngerii negri veniseră să mă ia. Ei de atunci, vreo două luni, cred că am fost cel mai bun copil din oraş“, povesteşte Adrian Mihuţ.


:lol!: 




Sus In jos
Sparki009
Expert
Expert
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 117
Data de inscriere : 29/07/2013
Varsta : 26
Localizare : Resita

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Aug 02, 2013 12:47 am

Hai ca de astia nu am mai auzit Laughing
Sus In jos
AndaEle95
Avansat
Avansat
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 95
Data de inscriere : 30/07/2013
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Aug 02, 2013 10:58 am

Eu am ramas cam asa cand am citit legenda....mi se facuse pielea de gaina:face: !
Sus In jos
Sparki009
Expert
Expert
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 117
Data de inscriere : 29/07/2013
Varsta : 26
Localizare : Resita

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Aug 02, 2013 3:50 pm

Mda..ar fii ceva sa fii existat sau sa existe inca Laughing)
Sus In jos
AndaEle95
Avansat
Avansat
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 95
Data de inscriere : 30/07/2013
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Aug 02, 2013 3:58 pm

Da Laughing))
Sus In jos
Sparki009
Expert
Expert
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 117
Data de inscriere : 29/07/2013
Varsta : 26
Localizare : Resita

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Aug 02, 2013 4:26 pm

taci, ca tu ai face cu inimioara daca i-ai vedea Laughing
Sus In jos
AndaEle95
Avansat
Avansat
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 95
Data de inscriere : 30/07/2013
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Aug 02, 2013 4:41 pm

Chiar mi-ar place sa-i intalnesc ❤  Laughing))
Sus In jos
Ruky
Expert
Expert
Ruky

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 110
Data de inscriere : 14/12/2013
Varsta : 22
Localizare : calatoresc mult

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Dec 20, 2013 4:41 pm

:SB:  :SB:  :SB:  :S+:  :S+:  :S+: 
super mit . eu sper ca e real .........................
Sus In jos
† Neon LIGHT †
Nebun dupa forum
Nebun dupa forum
† Neon LIGHT †

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 437
Data de inscriere : 29/10/2013
Varsta : 23
Localizare : Pe pamant

''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitimeVin Dec 20, 2013 5:19 pm

Da,a fost data la Tv pe Stirile PROtv
Sus In jos
Continut sponsorizat





''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) Empty
MesajSubiect: Re: ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)   ''INGERII NEGRI'' (legenda-mit) I_icon_minitime

Sus In jos
 
''INGERII NEGRI'' (legenda-mit)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ochii negri
» SCP (legenda)
» Legenda Varcolcilor
» Legenda Pădurii Roşii-Legenda Miresei
» Câinii negri,semne diavoleşti sau doar mituri?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ :: Legende/Mituri/Superstitii-
Mergi direct la: