Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”
Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Ultimele subiecte
» Cine este online?
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeSam Mar 16, 2024 2:39 am Scris de Mihai

» Funcția „Urmărește”
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeLun Sept 25, 2023 12:36 am Scris de Mihai

» Fiul meu a disparut si nimeni nu ma crede
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeSam Aug 26, 2023 6:43 pm Scris de DedeDali

» Actualizări Forum
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeVin Aug 25, 2023 9:01 pm Scris de Remor

» Short Horror Stories
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:08 pm Scris de DedeDali

» În Curând Voi Dispărea
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:05 pm Scris de DedeDali

» Mormintele Din Pădure
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:03 pm Scris de DedeDali

» Papagalul spune niste lucruri oribile
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm Scris de DedeDali

» Cine sunt eu
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:35 pm Scris de Hanamura

» Poze care au surprins paranormalul
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:33 pm Scris de Hanamura

» Cronicarul
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:31 pm Scris de Hanamura

» Detalii despre mine
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Iun 29, 2023 5:02 pm Scris de Hanamura

» Deuces
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeMier Mai 31, 2023 4:22 pm Scris de AlessiaAny

» Cerere Designer
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeMier Apr 05, 2023 1:09 pm Scris de Remor

» Måneskin
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeDum Noi 27, 2022 5:40 pm Scris de Xiphion.

» [Portofoliu] Crystal Snow
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Oct 06, 2022 12:38 am Scris de Ambrose

» Ambulancia Fantasma
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Aug 11, 2022 9:45 pm Scris de Remor

» Spectrul Realitatii - 10 Ani
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeLun Dec 20, 2021 9:21 pm Scris de Remor

» Teddy Bear
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeMar Aug 03, 2021 10:10 pm Scris de AlessiaAny

» A Pizza Delivery
Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Iun 03, 2021 3:55 pm Scris de Hanamura

Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Dacă nu ai acces la cont

În cazul în care ești un membru vechi care și-a uitat parola, intră pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou unui administrator.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

 

 Mormintele Din Pădure

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Alex.
Administrator
Administrator
Alex.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1321
Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 24
Localizare : Brasov

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Mar 26, 2020 2:24 pm

Vreau să vă vorbesc despre o serie de întâmplări care au avut loc în anii 70-80 ai secolului trecut în Karasuka, un oraș din Rusia.. Am aflat despre ele de la bunicul meu, care ocupa un post înalt în poliție și mi-a povestit tot ce știa despre aceste cazuri. Ulterior, am devenit din ce în ce mai curios și am decis să dezleg misterul crimelor și evenimentelor ce au avut loc în acea perioadă. Așa cum sunt un jurnalist, iar bunicul a fost un detectiv renumit, am avut acces la documentele vechi, la informații ascunse de public și am putut interoga unii martori. Povestea este împărțită în 4 părți care par să nu aibă nicio legătură între ele, dar am reușit să leg șirul evenimentelor și să dovedesc că toate fac parte din aceeși poveste.

Partea 1 - Cimitirul secret
Partea a  2-a – Crimă dublă
Partea a 3-a – Sfere luminoase
Partea a 4-a – Notițele unui nebun



Cimitirul Secret


     O să încep cu o povestire spusă de bunicul meu doar familiei mele. În toamna anului 1977, un țăran care căuta ciuperci în pădurea de lângă orașul Karasuka găsise o câmpie vastă, de aproximativ 5 km pătrați, unde a observat denivelări ciudate de pământ care arătau de parcă ceva fusese îngropat acolo și acoperit cu țărână. Domnul a anunțat poliția, iar a doua zi, comisariatul a fost pus pe picioare de o descoperire terifiantă. În acele morminte fură găsite 48 de cadavre dezmembrate și îngropate fără sicrie.
      Descoperirea a alarmat nu doar micul oraș, dar și Moscova, care decise să nu publice acest lucru și să îl ascundă de ochii lumii. Au fost mobilizate toate secțiile de poliție din apropierea orașului și au fost înștiințați doar unii miniștri sau persoane cu posturi înalte. Cei ce au avut permisiunea de a investiga locul faptei și cadavrele, printre care și bunidul, au notat că toate trupurile erau goale, degerate sau cu arsuri pe unele părți ale corpului. Cadavrele aparțineau unor adolescenți și adulți  tineri, cel mai mare având nu mai mult de 25 de ani. Majoritatea erau fete, însă se găseau și trupuri de băieți. S-a constatat că acele corpuri  nu au fost îngropate în aceeași perioadă de timp: după gradul lor de descompunere, de la prima victimă până la ultima, diferența era de 10 ani. Cel mai recent mormânt a fost săpat aproximativ jumătate de an în urmă. Cel mai îngrozitor lucru era faptul că toți acești adolescenți nu au murit de la o moarte naturală, ci au fost schilodiți, lucru aplicat încă pe perioada de viață a victimelor. Cadavrele aveau coastele și multe alte oase ale corpului rupte sau luxate, unele membre aveau degete lipsă, la fel ca și dinții. Tegumentele aveau urme de arsură sau vânătăi, pe alocuri se găseau și trupuri cu scalpul scos sau abdomenul tăiat în diferite figuri geometrice. Unui băiat mai tânăr picioarele i-au fost smulse încă atunci când era în viață, Toate aceste lucruri putea fi făcute doar de un psihopat.
     Organele de drept și ofițerii de poliție erau terifiați. La început, toată lumea se aștepta la un val de concedieri și pușcărie pentru că nu au putut monitoriza atâtea disparinții într-un termen atât de mare, însă au înțeles că nimic nu e la fel de simplu pe cât pare. În primul rând, nu era clar de unde au apărut toate aceste cadavre. Desigur că în Karasuka existau cazuri de dispariție, dar nu în număr atât de mare, și nu erau adolescenți. Majoritatea celor dispăruți erau găsiți în viață, sau morți după o anumită perioadă. În al doilea rând, din cauza descompunerii, majoritatea trupurilor erau greu de indentificat, însă pe multe s-au păstrat semne după care cineva ar putea să-și identifice ruda, însă niciunul din cadavre nu fusese confirmat a aparține unei familii din Karasuka. Investigațiile nu au dus nicăieri.  Ucigașul nu lăsa nici o urmă nici pe cadavre și nici la locul faptei, iar dacă ar fi existat măcar ceva, probabil urmele ar fi fost șterse de ploaie sau alte fenomene.
     Detectivii nu aveau altceva de făcut decât să se ascundă și să aștepte până criminalul va reveni pentru a îngropa o nouă victimă. Reamintesc că nimeni nu știa despre aceste morți în afră de persoanele bine puse. Câmpia a fost monitorizată câțiva ani, însă nimeni nu revenea acolo, doar câte un țăran rătăcăt în căutare de ciuperci sau mure, care după un scurt interogatoriu, era eliberat. 48 de trupuri neindentificate au fost trimise la Moscova unde, după termenul cuvenit, au fost înmormântate în sicrie fără nume, iar secretul cimitirului din pădure a rămas nedescoperit.


Ultima editare efectuata de catre Alex. in Joi Ian 19, 2023 9:55 pm, editata de 1 ori

DedeDali apreciaza acest mesaj

Sus In jos
Mary
Spammer
Spammer
Mary

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 564
Data de inscriere : 02/02/2014
Varsta : 23
Localizare : Bârlad

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeJoi Mar 26, 2020 6:49 pm

Uh, din prima parte îmi pare că, din nou, ai ales povestea bună pentru tradus. Și aștept cu nerăbdare și următoarele părți. Am fost puțin mirată când am văzut că ai postat aici, nu la ”Povești scurte”, dar mi-a plăcut. Întâmplarea îmi pare interesantă și sunt curioasă cum ar ieși dacă ai dezvolta tu mai mult ideea, sincer Laughing
Mi-aș dori să vad ceva scris de tine la categoria aceasta. Cu multe capitole care să mă surpindă plăcut. Spor la scris în continuare! Lovestruck


Să citim și să dansăm; aceste două distracții nu vor face niciodată rău lumii.
Sus In jos
Alex.
Administrator
Administrator
Alex.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1321
Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 24
Localizare : Brasov

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeDum Iun 28, 2020 1:35 am

Crimă Dublă




    Al doilea eveniment, spre deosebire de primul, a fost publicat în ziare. Era vorba despre un caz îngrozitor, dar nu ieșit din comun.
    Pe 15 seprembrie 1982 a avut loc o crimă în casa de la marginea orașului a unui parlamentar. Trupul său neînsuflețit, alături de cel al soției, au fost găsite de polițiști în urma unei vizite a unui prieten care a vazut că pereții externi ai casei erau pătați de sânge și nimeni nu răspundea la soneria de la ușă. Investigațiile nu au durat mult timp, așa cum tabloul incidentului era destul de clar.
    Alături de cuplul decedat, în casă se afla și vărul mai mic de 31 de ani al răposatului Procopov, care a fost diagnosticat din copilărie cu retard mintal. Acesta trebuia să se afla, teoretic, sub supraveghere într-un centru specializat, însă a fost luat acasă de vărul său din cauza presiunilor din familie și pentru a-și păstra reputația. Bărbatul era, practic, un servitor în acea casă, ocupându-se de întreținerea ei și executând comenzile vărului său și a soției, iar în lipsa lor avea grijă de întreținerea locuinței. În acea seară, Procopov a așteptat ca soții să adoarmă, iar în momentul potrivit, a luat toporul din debara, s-a îndreptat la etaj, în dormitorul cuplului, unde s-a răfuit cu ei.
    Primul lovit a fost vărul său. Loitura de topor i-a crăpat craniul, lama penetrând craniul, dura mater și atingând și creierul. Moartea a survenit instant, dar Procopov a mai efectuat o loitură la nivelul gâtului, care a condus aproape la decapitarea vărului său. Soția acestuia, trezindu-se și văzând-ul cu toporul, a sărit din pat și a încercat să fugă, însă a fost ajunsă de criminal și împinsă pe scări, după care a fost lovită de nenumărate ori în regiunea capului cu dosul toporului. Bărbatul a dus cadavrele în subsol, apoi a ieșit afară și a aruncat arma în fântână, după care s-a reîntors în casă și s-a culcat. Desigur că aceste detalii nu au fost specificate în ziare, ele menționau doar moartea tragică a unui parlamentar și a soției lui, cauzată de o rudă cu handicap mental.
    Când poliția a ajuns la locul crimei, l-au arestat pe Procopov imediat, iar acesta nici nu a încercat să se împotrivească. El nu a trecut evaluarea psihologică și a fost trimis la secția psihiatrică a unui spital din oraș pentru supraveghere. În 2003, la vârsta de 52 de ani, acesta a decedat după ce a suferit de tuberculoză.


Ultima editare efectuata de catre Alex. in Dum Ian 29, 2023 5:04 pm, editata de 1 ori

DedeDali apreciaza acest mesaj

Sus In jos
Mary
Spammer
Spammer
Mary

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 564
Data de inscriere : 02/02/2014
Varsta : 23
Localizare : Bârlad

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeMier Iul 01, 2020 5:29 pm

Ca de obicei, ai ales o poveste (bine, continuare adică Laughing ) ce m-a prins. Aștept partea următoare, Alex. Sunt curioasă ce urmeaza


Să citim și să dansăm; aceste două distracții nu vor face niciodată rău lumii.
Sus In jos
AlessiaAny
Administrator
Administrator
AlessiaAny

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 178
Data de inscriere : 20/03/2015
Varsta : 25
Localizare : Brasov

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeLun Aug 24, 2020 4:39 pm

Nu știu de ce sunt așa leneșă cu lucrurile care îmi plac. Îmi place mult povestea. Sper să îmi trezească emoțiile pe care le simțeam în copilărie când citeam o poveste de groază. Simt că are potențialul ăsta. Spor la scris!
Sus In jos
Alex.
Administrator
Administrator
Alex.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1321
Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 24
Localizare : Brasov

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeDum Mai 02, 2021 1:24 pm

Sfere Luminoase
Partea I


     În toamna anului 1981, cu câteva luni înaintea morții soților Procopov, a fost dat dispărut un copil de 9 ani. Potrivit părinților săi, el ieșise afară să se joace cu noul său avion, însă nu a mai revenit acasă. Familia locuia la marginea orașului, la intrarea în pădurea Karasuka, de aceea prima ipoteză înaintată de polițiști a fost că băiatul a intrat în pădure și s-a pierdut, nereușind să găsească drumul spre casă. O echipă de cercetași din departamentul de poliție și de voluntari a început căutarea la scurt timp, acoperind o suprafață de 7 km, sperând să găsească băiatul sau cel puțin o urmă lăsată de el, însă nu a fost înregistrat niciun succes. Inițial au fost găsite urme ale încălțărilor unui copil, care se presupuneau a fi ale lui Mihail, însă ele fură șterse de o ploaie puternică năpustită asupra orașului ce a ucis orice speranță de a găsi băiatul. După a 15-a zi de căutări, poliția nu mai avea nicio speranță de a găsi copilul în viață, după ce acesta ar fi stat timp de 2 săptămâi în frig, fără apă și fără mâncare. Echipa de cercetași era gata să renunțe la operațiunea respectivă, însă un miracol se întâmplă chiar a doua zi.
      Mihail fusese găsit a 16-a zi după dispariția sa, de unul din vecinii săi care se oferise voluntar la campania de căutare a băiatului. Acesta se afla într-o stare deosebit de bună pentru un copil pierdut în pădure pentru o perioadă atât de lungă de timp, neavând nicio vânătaie pe corp, urme de degerături sau semne de malnutriție și deshidratare. După ce a fost dus acasă și reunit cu familia, polițiștii au încercat să afle ce s-a întâmplat cu băiețelul, însă atunci când încerca să povestească ceva, se amesteca în gânduri și încerca să spună cât mai multe lucruri deodată, lacrimile începând să îi curgă abundent iar vocea să îi tremure. Starea emoțională a lui Mihail nu le-a permis oamenilor legii să afle ce s-a întâmplat, așa că au adoptat versiunea că băiatul s-a pierdut în pădure când se juca cu avionul și probabil fusese găsit de cineva care a avut grijă de el, dar nici această variantă nu părea plauzibilă, deoarece salvatorul său nu s-a arătat niciodată. Peste o săptămână însă, Mihail și mama sa s-au prezentat la secția de poliție din Karasuka. Copilul le-a povestit părinților acasă într-un final  ce s-a întâmplat, iar ei au decis că această povestire trebuie să fie auzită și de polițiști. Ceea ce au avut de ascultat i-a pus pe toți pe gânduri, uluind chiar și cei mai sceptici oameni din inspectorat.
     După spusele lui Mihail, acesta se juca afară cu avionul de unul singur, când o rafală puternică de vânt îi luă jucăria și o aruncă printre copaci. El urmă avionul în pădure, unde observă în depărtare o mică lumină ce se plimba printre copaci. Curiozitatea puse stăpânire pe conștiința sa, așa că băiatul se îndreptă spre sursa de lumina. În mod surprinzător, aceasta păru că îl observase și se îndepărtă și mai mult de băiețaș, adâncindu-se în pădure, iar Mihail încercasă îi țină pasul, însă la un moment dat, se împiedică și căzu, iar când se ridică pe picioare, realizase că nu mai vede lumina. În acel moment copilul își dădu seama că se îndepărtase prea mult de casă și că nu știe unde se află. Când se întoarse pe drumul de unde veni, observă acea sferă de lumină care se apropia lent de el. De data aceasta era mai mare, iar băiatul simți un discomfort ciudat atunci când globul luminos se îndrepta spre el. Ceva părea ne la locul lui, așa că decise să se îndepărteze ușor de lumină, mergând cu spatele însă, dintr-o dată, a doua sferă își făcu apariția în stânga sa, înălțându-se cu repeziciune spre cer. O altă sursă de lumină apăru din altă direcție, apoi încă una și încă una. Frica cuprinse inima băiatului când își dădu seama că este aproape înconjurat de globurile luminoase și nu se mai putea întoarce acasă. Scoțând un strigăt de disperare și cu ochii în lacrimi, Mihail fugi tot mai adânc în pădure, fiind urmărit de sursele de lumină care se țineau după el ca un roi de albine. Trecea cu repeziciune printre arborii ale căror ramuri îl înțepau nemilos, lovindu-l în față și pe corp, iar rădăcinile ieșite din pământ îi puneau piedici. Luminile din spate însă se țineau ferm după el, neavând de gând să cedeze în cursa lor de a ajunge băiatul. Alergatul îl extenua și simțea cum plămânii îi ardeau din lipsa ozigenului, iar fața i se înroșea tot mai mult, dar frica de a fi prins îi dădea putere. În cele din urmă, pădurea devenise mai rară, iar distanța ditre arbori devenea tot mai mare, ajutând băiatul de a lua viteză. Mihail ieși într-o câmpie verde și largă, unde văzu câteva case de lemn în depărtare și urme de fum ce urcau la cer. Simțindu-se ușurat, acesta își dădu ultimele puteri pentru a ajunge cât mai repede la acel sat, dar durerea din piept nu îl mai lăsa să fugă. Privirea începu să i se întunece, umbrele împăienjenind câmpul vizual, iar sunetele din jur dispăreau treptat. Într-un final, simți că picioarele nu îl mai ascultau și nu mai este stăpân pe ele, după care căzu în genunchi, cufundându-se de tot în îtuneric și leșină.


Ultima editare efectuata de catre Alex. in Joi Ian 19, 2023 10:14 pm, editata de 1 ori

Andra. și DedeDali apreciaza acest mesaj

Sus In jos
AlessiaAny
Administrator
Administrator
AlessiaAny

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 178
Data de inscriere : 20/03/2015
Varsta : 25
Localizare : Brasov

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeDum Mai 02, 2021 2:11 pm

Am recitit și primele părți și acum sunt și mai curioasă ce urmează. Dacă nu mă înșel, mai urmează doar o parte, nu? Chiar sunt curioasă care e legătura dintre toate părțile

Alex. apreciaza acest mesaj

Sus In jos
DedeDali
V.I.P
V.I.P
DedeDali


Mesaje : 41
Data de inscriere : 23/06/2019
Varsta : 24
Localizare : Brasov

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeDum Mai 02, 2021 5:55 pm

Interesant, la fel cum a spus Alessia mai sus şi eu sunt curioasă de continuare. Aștept următoarea parte. Mi-a plăcut şi faptul că ai corectat tu când ţi-ai dat seama că povestea inițială are lacune.


Walls have ears.

Doors have eyes.

Trees have voices.

Beasts tell lies.

Beware the rain.

Beware the snow.

Beware the man

You think you know.”

Alex. apreciaza acest mesaj

Sus In jos
Andra.
Moderator
Moderator
Andra.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 105
Data de inscriere : 13/08/2014
Varsta : 24
Localizare : Alba

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeLun Mai 03, 2021 1:38 pm

Sunt atât de curioasă cum se leagă poveștile între ele! Aștept cu nerăbdare următoarea parte!


Mormintele Din Pădure N2oj7l
"Omului îi trebuie un vis ca să suporte realitatea" - Sigmund Freud.
Sus In jos
Alex.
Administrator
Administrator
Alex.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.
10 ani
10 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1321
Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 24
Localizare : Brasov

Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitimeDum Ian 29, 2023 4:57 pm

Sfere Luminoase
Partea II



      Mihail se trezi culcat pe un pat de leemn, cu o pânză moale așezată sub capul său. Era înconjurat de câțiva necunoscuți care îl priveau îngrijorați și își șopteau pe la urechi atunci când băiatul își deschise ochii. Un bărbat de vârstă medie se apropie de el și îl întrebă ceva într-o limbă străină. Cuvintele îi erau necunoscute, deși după sunetele pronunțate, graiul bărbatului părea asemăător cu limba maternă a băiatului. Străinii nu arătau nici ei prea diferit de adulții pe care îi cunoștea Mihail: erau de statură medie, cu ochi albaștri sau căprui și cu păr blond sau castaniu deschis, deși erau îmbrăcați în haine din pânză albă și piele. Speriat de necunoscuții din jur, copilul începuse să plângă, ascunzându-și capul în mâini. Bărbatul care încercase să îi vorbească mai devreme îl mângâie pe spate și pe cap, după care îl luă în brațe și ieși cu Mihail afară, urmați de ceilalți străini care mergeau în rând în spatele lor. Când ieșiră la lumina soarelui, băiatul observă că în jur erau instalate corturi înalte și maronii, lângă care erau priponiți cai sau se aflau țarcuri cu animale, din care ieșeau femei cu găleți pline de lapte. Sunetele de animale, combinate cu strigătele sătenilor care încercau să se facă auziți unii peste alții, împreună cu zgomotul de fier bătut undeva din depărtare îl speriau și mai mult pe Mihail. Localnicii, văzându-l purtat în brațe de unul din oamenii lor, se opreau din ce făceau ca să îi privească mai bine și se fereau în lături atunci când aceștia treceau pe lângă ei. Unele femei își ascundeau copiii după fuste sau le închideau ochii cu mâinile, de parcă încercau să își ferească odraslele de o primejdie. Bărbatul intră într-un alt cort mai spațios în care o bătrână gătea ceva pe foc. Străinul îl așeză pe Mihail pe un alt pat din lemn, spunându-i iarăși ceva pe un glas liniștit, apoi femeia se apropiase de el și îi întinse o farfurie din lut și îi făcu semn să bea. După presupunerea copilului, îi fu propus lapte fiert, amestecat cu ceva ce îl făcea și mai dulce la gust. Neavând altă soluție, și privind ceata de oameni care intrară odată cu el în cort și îl urmăreau cu privirile, băiatul băuse amestecul primit, iar la scurt timp i se făcu somn și adormi.

      Mihail dădu destul de multe detalii despre săptămânile petrecute cu sătenii misterioși. Potrivit spuselor acestuia, localnicii au avut grijă de el, hrănindu-l cu lapte de capră și cu legume sau carne de porc. Unele femei îl vizitau în cortul în care stătea, venind la el să se joace cu mingi de lut și păpuși din paie. Uneori, acestea stăteau și coseau lângă băiat, arătându-i și lui cum se manevrează ața și acul. Mihail ieșea rareori din cortul său, fiindu-i frică de privirile curioase ale sătenilor. Adulții încercau de cele mai multe ori să nu îl bage în seamă, deși copilul simțea cum aceștia îl privesc cu coada ochiului, iar unii bătrâni care se odihneau pe iarbă îi strigau ceva în urmă. Ceilalți copii din sat se țineau la distanță de băiat, urmărindu-l din depărtare oriunde acesta mergea și prefăcându-se că au o altă treabă. Msjoritatea povestirilor băiatului n-au fost totuși luate în serios. Poliția ajunse la consensul că acesta își imagină timpul petrecut cu sătenii misterioși ca urmare a stresului suferit de alergătura din pădure, iar în tot acest timp, copilul se hrăni cu murele pe care le găsi. Aceste mure au și devenit explicația oamenilor legii în privința mărturiilor depuse de Mihail, fiind descrise ca având efecte psihogene și astfel influenând imaginația copilului.

      La întrebarea polițiștilor de cum a reușit băiatul să găsească drumul înapoi spre oraș, acesta spuse că fusese, probabil, adus de un domn înalt și îmbrăcat la costum. Mihail povesti că într-o zi, un bărbat înalt, chel și bătrân apăru în satul în care ajunse și el. Era diferit de localnici, atât după forma feței, cât și după îmbrăcăminte, semănând cu oamenii din orașul său. Sătenii erau foarte nervoși la apariția acelui domn, închizându-se în case împreună cu copiii și lăsând numai bărbații pe afară. După spusele lui Mihail, necunoscutul se luă de vorbă cu bărbatul în a cărui cort stătea acesta, gesticulând și arătând cu degetul spre băiat, ridicând și tonul unul la celălalt, după care domnul la costum se apropiase de Mihail și îi zâmbi, dându-i mâna. Celălalt bărbat veni lângă ei și îi întinse o farfurie cu lapte. Copilul știa ce urma să se întâmple și nu voia să-l bea, însă săteanul îl îndemnă, dând afirmativ din cap. Băiatul du-se vasul la buze și sorbi din amestec, după care ameți și își pierdu cunoștința. Se trezi mai târziu, așezat cu grijă pe iarbă la marginea pădurii. Recunoscând străzile și casele orașului, el alergă speriat spre blocul său, unde se reuni cu părinții.

      Mihail nu putu să descrie chipul necunoscutului ce îl salvase, reușind doar să zică faptul că fața acestuia i se părea cunoscută de undeva. Povestirea copilului fu inclusă într-un dosar arhivat și ținut în secret față de public, fiind înlocuită cu o variantă mai plauzibilă în care micul erou se pierdu în pădure dar reuși să supraviețuiască mâncând mure și bând apă din izvor.


După atât timp, am pus și eu continuarea. A mai rămas un singur capitol, dacă vreți să îl postez cât mai curând, lăsați un comentariu și un like Smile


Do I contradict myself? Very well then I contradict myself,
I am large, I contain multitudes

AlessiaAny și DedeDali apreciaza acest mesaj

Sus In jos
Continut sponsorizat





Mormintele Din Pădure Empty
MesajSubiect: Re: Mormintele Din Pădure   Mormintele Din Pădure I_icon_minitime

Sus In jos
 
Mormintele Din Pădure
Sus 
Pagina 1 din 2
 Subiecte similare
-
» IN PADURE partea 1
» Fantoma din padure...
» Cosmarul venit din Iad
» Casa din padure
» Femeia spanzurata din padure

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază-
Mergi direct la: