Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile de groază, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”

AcasaPortalCăutareÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Ultimele subiecte
» Dincolo de Oglinda - Un alt "Eu"
Vecinul I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 10:21 pm Scris de MMiauti

» Anime - Another
Vecinul I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 8:13 pm Scris de MMiauti

» Hi miau !
Vecinul I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 7:55 pm Scris de Sakumo

» A Christmas Story
Vecinul I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 10:36 pm Scris de Sakumo

» Trei povesti scurte
Vecinul I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 9:11 pm Scris de Sakumo

» Cuptorul
Vecinul I_icon_minitimeMier Dec 16, 2020 10:17 am Scris de Hanamura

» hello
Vecinul I_icon_minitimeSam Noi 28, 2020 2:19 pm Scris de Sakumo

» A Pizza Delivery
Vecinul I_icon_minitimeMar Noi 24, 2020 5:52 pm Scris de Sakumo

» Short Horror Stories
Vecinul I_icon_minitimeSam Noi 07, 2020 11:37 pm Scris de Sakumo

» Diferite superstitii
Vecinul I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 2:13 pm Scris de Hanamura

» Ouija [Halloween Story]
Vecinul I_icon_minitimeMar Oct 27, 2020 12:57 am Scris de Hanamura

» Cazul Lukacs Dalma
Vecinul I_icon_minitimeLun Oct 26, 2020 12:26 pm Scris de Hanamura

» [Portofoliu] Crystal Snow
Vecinul I_icon_minitimeMar Oct 20, 2020 1:23 pm Scris de Hanamura

» Babysitting
Vecinul I_icon_minitimeMar Oct 13, 2020 9:27 am Scris de Hanamura

» Razboiul
Vecinul I_icon_minitimeLun Oct 12, 2020 3:18 pm Scris de Sarah chan

» Zoom Call
Vecinul I_icon_minitimeDum Oct 11, 2020 10:45 pm Scris de DedeDali

» School Email
Vecinul I_icon_minitimeVin Oct 02, 2020 5:39 pm Scris de Mihai

» Ice dancer in the garden of love [YYH FanFiction]
Vecinul I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 10:29 pm Scris de Crystal Snow

» Hey prieteni ^^
Vecinul I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:16 pm Scris de Eloise

» Dezastrul din San Andreas
Vecinul I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:14 pm Scris de Sarah chan

Staff Online
Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Daca nu ai acces la cont

In cazul in care esti un membru vechi care si-a uitat parola, intra pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou administratorului Sakumo.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

Vecinul

In jos 
AutorMesaj
Alex.
Moderator
Moderator
Alex.

Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 21
Localizare : Brasov

Vecinul Empty
MesajSubiect: Vecinul   Vecinul I_icon_minitimeSam Feb 15, 2020 3:45 pm

Doi ani în urmă mi-am găsit un loc de muncă mai bun decât toate celelalte pe care le avusesem înainte. Nu era la fel de obositor și salariul era mai mare, așa că în general, eram mulțumit de el. Am reușit să strâng o sumă de bani și să închiriez un apartament cu o cameră chiar în centrul orașului, lângă locul meu de muncă. El se afla aproape de stațiile de autobuz, de magazine și nu departe de policlinică, singurul său dezavantaj fiind doar că se afla într-un bloc vechi, dar în linii generale, eram mulțumit de el. Din păcate, nu am stat foart mult timp în acel apartament pentru că în scurta perioadă de locuire acolo am avut multe probleme cu conducta de apă. Un alt motiv pentru care m-am mutat de acolo era vecinul meu: un bătrân cocoșat, chel și plin de riduri.
    Nu făcea scandal, gălăgie sau alte probleme nimănui, era foarte liniștit și tăcut, aproape că nu îl observai, însă mereu mirosea a alcool, țigări și urină. Din câte am înțeles, nu avea pe nimeni, iar cei ce îl cunoșteau deja, nu doreau să vorbească despre el, de parcă doreau să îl evite câr mai mult posibil. Deseori se așeza pe o băncuță din fața casei lângă babele care obișnuiau să bârfească, însă nu scotea nici un sunet. Stătea și tăcea. Dacă îl întrebai ceva, nu răspundea, dar se observa că nu e surd, asculta tot ce se vorbește în jurul lui.
    Cel mai neplăcut lucru era însă faptul că îi plăcea să stea noaptea cu orele în fața ușii de la apartamentul meu. Asta mă speria mult la început. Ieșisem de câteva ori afară și îl întrebam dacă avea nevoie de ceva, însă nu răspundea. Stătea într-un singur loc și se legăna. După aceea m-am enervat și nu mai deschideam ușa când îl vedeam iar cum stă în fața ei. Mergeam pe la bucătărie, mai fumam o țigară și mă mai uitam la un film, apoi, auzeam cum încă se plimbă pe scara blocului, în fața ușii mele. Nu puteam să îl sperii sau să îi fac ceva, pentru că era un om vârstnic, și nu puteam să mă iau de el, și nici poliția nu o puuteam chema, deoarece ar fi fost stupid să denunț un bătrânel că se uită la ușa apartamentului meu.
   Adulții se fereau de el, în timp ce copii, în mod surprinzător, se dădeau la dânsul și nu le era frică. Deseori vedeam cum se așeza câte unul în brațele sale, iar bătrânul îi legăna. Odată m-am aproăiat încet din spate și am auzit pentru prima dată vocea vecinului meu care spunea încet copiilor *Vom zbura... Vom zbura...*. Nu îmi plăcuse asta, îmi era frică pentru copii. Odată i-am spus unei mame a cărei copil se juca cu bătrânul să aibă grijă ca fetița ei să nu pățească ceva, și mai mult nu am văzut-o lângă casa noastră. Nu cunoșteam ceilalți părinți, așa că nu puteam să îi atenționez, însă dacă aș fi fost în locul lor, mi-aș fi instruit copiii să nu se apropie de necunoscuți.
    Într-o dimineață m-am trezit din cauza unor sunete ciudate de pe scara blocului. Erau niște lovituri cu ecou puternic în conducta de gunoi. Pe fiecare etaj avem o mică conductă care se deschide și în care aruncăm deșeurile, iar acestea cad în subsol, de unde sunt strânse săptămânal. Am încercat să adorm la loc, însă zgomotele erau deranjante, iar apoi s-a alăturat și un văiet de tonalitate înaltă, ca și cel a unei pisici. M-am îmbrăcat și am ieșit pe hol. Ghiciți de cine am dat când am ieșit din apartament? Exact, de vecinul meu. Stătea și se uita la țeava de gunoi, în care nu se mai auzea nici un zgomot.
  -Ajutati-ma, cred ca s-a blocat o pisică înnăuntru, i-am spus eu. Vecinul mă privi trist, apoi își duse ochii în pămânu și vorbi încet, practic șoptind:
  -Nu poate zbura...E gunoi... După care se întoarse cu spatele și intră în apartamentul său.
    M-am întors în camera mea după o lantternă, apoi am revenit să salvez pisica. Zgomotele reapărură și am băgat mâna în conductă ca să inspectez pe unde e blocată, însă când mâna a intrat până la mijlocul brațului, simțisem cum am prins ceva de păr. *Aici erai!* îmi spusesem eu, crezând că am găsit animalul, însă în următoarea secundă, o mână însângerată mi-a apucat-o pe a mea și a început să mă tragă înnăutru. Panicat, mi-am retras brațul cât de repede am putut și am aprins lanterna, iluminând țeava. Înnăuntru se afla un copil dezbrăcat, plin de tăieturi pe tot corpul, ghemuit într-o poitie nenaturală. Fața lui era plină de vânătăi, iar unul din brațe părea luxat. Scoțând un urlet de groază am închis țeava și m-am ascuns în apartamentul meu. Am chemat poliția imediat, cu mâinile tremurânde și glasul răgușit, și nu am ieșit din casă decât în momentul câns sosiră autoritățile. Din conducta de gunoi fu scos un copil de vreo 5 ani, palid, gol, însângerat și cu nenumărate hematoame și vânătăi pe tot corpul, care era deja mort. Copoii au spart ușa vecinului și l-au scos cu brutalitate de acolo, nu că acesta s-ar fi opus. Toți vecinii ieșiră din casele lor și se uitau la acea scenă de groază. Toți păreau că vor să sară pe el, să îl pedepsească, chiar și polițiștii, înspă nimeni nu îndrîzni., iar în tot acest timp, bătrânul murmura: *Vom zbura... Într-o zi vom zbura...*.

Poveste tradusă de @Alex.
Sus In jos
Sakumo
Fondator
Fondator
Sakumo

Data de inscriere : 19/12/2011
Varsta : 23
Localizare : Wonderland

Vecinul Empty
MesajSubiect: Re: Vecinul   Vecinul I_icon_minitimeSam Feb 15, 2020 9:27 pm

Draguta poveste, dar observ chestii care nu prea au sens. Nu stiu cum a putut sa il prinda de par odata ce e in conducta de gunoi, pentru ca ar trebui sa cada la subsol, nu? Nu asa functioneaza gravitatia?
Si nici legatura dintre copilul din conducta, uitatul la usa si citatul *Vom zbura... Într-o zi vom zbura...*. Poate sunt eu prea realist si stric starea Laughing

Vecinul Vd0XDBi
Sus In jos
DedeDali
Sfătuitor
Sfătuitor
DedeDali

Data de inscriere : 23/06/2019

Vecinul Empty
MesajSubiect: Re: Vecinul   Vecinul I_icon_minitimeSam Feb 15, 2020 9:40 pm

Esti prea realist Astaroth, Laughing
Mi-a placut. Daca a reusit sa imi induca o stare ciudata atunci e bine!
bravoo Daydreami

“Remember, today is the tomorrow you worried about yesterday.”
Sus In jos
AlessiaAny
Administrator
Administrator
AlessiaAny

Data de inscriere : 20/03/2015

Vecinul Empty
MesajSubiect: Re: Vecinul   Vecinul I_icon_minitimeSam Feb 15, 2020 9:44 pm

Absolut îngrozitor. Deși i-aș împrumuta copilul care stă deasupra noastră. Cu tot cu părinți. Îmi place că traduci povești... dacă nu mă înșel, din rusă. Asta ne permite să citim povești care nouă ne sunt inaccesibile. Mai vreau
Sus In jos
Mary
Spammer
Spammer
Mary

Data de inscriere : 02/02/2014
Varsta : 20
Localizare : Bârlad

Vecinul Empty
MesajSubiect: Re: Vecinul   Vecinul I_icon_minitimeDum Feb 16, 2020 2:01 pm

Any, nu fi rea cu copiii... Lasă doar părinții Laughing
Povestea m-a băgat puțin în ceață doar la partea cu zburatul. Încă mai cred, însă, că ar putea fi vorba despre zborul spre lumea de apoi... Eh, cine știe?
Aștept următoarea poveste și spor la treabă

Să citim și să dansăm; aceste două distracții nu vor face niciodată rău lumii.
Sus In jos
Alex.
Moderator
Moderator
Alex.

Data de inscriere : 26/07/2013

Vecinul Empty
MesajSubiect: Re: Vecinul   Vecinul I_icon_minitimeLun Feb 17, 2020 2:07 pm

Va mulțumesc foarte mult pentru comentarii Lovestruck
Sa fiu sincer, nici eu nu știu ce legătură are zburatul cu restul poveștii, eu doar am tradus-o, poate bătrânul era nebun și credea că poate face copii sa zboare? Dacă vreți o poveste mai buna și mai horror, citiți Narcisa, e tot pe aceasta pagina la povesti scurte.
Sus In jos
Continut sponsorizat

Vecinul Empty
MesajSubiect: Re: Vecinul   Vecinul I_icon_minitime

Sus In jos

Vecinul
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază :: Povești de groază - SCURTE-
Mergi direct la: