Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile de groază, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”

AcasaPortalCăutareÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Ultimele subiecte
» Dincolo de Oglinda - Un alt "Eu"
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 10:21 pm Scris de MMiauti

» Anime - Another
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 8:13 pm Scris de MMiauti

» Hi miau !
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 7:55 pm Scris de Sakumo

» A Christmas Story
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 10:36 pm Scris de Sakumo

» Trei povesti scurte
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 9:11 pm Scris de Sakumo

» Cuptorul
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeMier Dec 16, 2020 10:17 am Scris de Hanamura

» hello
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeSam Noi 28, 2020 2:19 pm Scris de Sakumo

» A Pizza Delivery
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeMar Noi 24, 2020 5:52 pm Scris de Sakumo

» Short Horror Stories
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeSam Noi 07, 2020 11:37 pm Scris de Sakumo

» Diferite superstitii
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 2:13 pm Scris de Hanamura

» Ouija [Halloween Story]
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeMar Oct 27, 2020 12:57 am Scris de Hanamura

» Cazul Lukacs Dalma
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeLun Oct 26, 2020 12:26 pm Scris de Hanamura

» [Portofoliu] Crystal Snow
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeMar Oct 20, 2020 1:23 pm Scris de Hanamura

» Babysitting
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeMar Oct 13, 2020 9:27 am Scris de Hanamura

» Razboiul
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeLun Oct 12, 2020 3:18 pm Scris de Sarah chan

» Zoom Call
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeDum Oct 11, 2020 10:45 pm Scris de DedeDali

» School Email
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeVin Oct 02, 2020 5:39 pm Scris de Mihai

» Ice dancer in the garden of love [YYH FanFiction]
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 10:29 pm Scris de Crystal Snow

» Hey prieteni ^^
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:16 pm Scris de Eloise

» Dezastrul din San Andreas
Pe timp de insomnii I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:14 pm Scris de Sarah chan

Staff Online
Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Daca nu ai acces la cont

In cazul in care esti un membru vechi care si-a uitat parola, intra pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou administratorului Sakumo.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

Pe timp de insomnii

In jos 
AutorMesaj
Gina
Veteran
Veteran
Gina

Data de inscriere : 27/08/2013
Varsta : 19
Localizare : Hell

Pe timp de insomnii Empty
MesajSubiect: Pe timp de insomnii   Pe timp de insomnii I_icon_minitimeLun Iul 31, 2017 2:24 am

De 30 de minute le-am scris tuturor mesaje de noapte bună, gândindu-mă că o să adorm imediat ce mă bag în pat.
Din nou, m-am înșelat. E din nou noaptea aia când nu pot dormi. Nicio poziție nu pare confortabilă și toate gândurile pe care le am parcă se amestecă în creierul meu și nu mă lasă să dorm.
Începând cu melodiile BTS și felul în care membrii își interpretează melodiile și terminând cu Mugurel care-mi stoarce nervii pe rând, glumind pe seama lor, totul parcă vine peste mine deodată.
Cel mai greu mi-e când o amintire cringey îmi trece prin minte. Pur și simplu încep să îmi înfund capul în pernă și să țip de ciudă.
Doamne, mi-amintesc conversația nu demult citită din clasa a 6-a cu Cristi. Cine mi-a dat mie dreptul la internet, isuse. De ce?!
*converația*
G: vulpe mi-o apreciat fotca principala de pe făisbuc
G: oi
G: Very Happy
G: sorrz
G: sorry cristinel
G: am gresit persoana Very Happy
G: ce faci iubire? Very Happy
C: nik
C: tu?

*sfârșitul conversației*
YAAAAAAAAAAA. Ce NU e greșit?! Începând cu felul meu pur moldovenesc și cringey a dracului de a vorbi, până la felul meu de a-l numi pe Cristian mă fac să am o dorință extrem de puternică de a mă sinucide.
Mă zvârcolesc din nou în pat și de data asta îmi îmbrățișez perna. Afară se aude un sunet de pat scârțâind, semn că tata a ieșit iar să fumeze.
Noaptea, de-obicei, fumează mai des. Până în mansardă îi simt fumul și din nou, îmi vine să mă sinucid. Totul e enervant când vine vorba de tata. Cum dracu poate omul ăsta să înțeleagă total opusul mesajului dintr-un videoclip și să înceapă un al treilea război mondial din asta?
Mi-am adus aminte de coșmarul de alaltaseară: tata murise în vis.
E extrem de ciudat felul în care m-a afectat visul. De două zile de când am venit la Bălți (orașul unde trăiește tata) ies afară cu orice ocazie ca să mă plimb și să meditez.
Îmi dau seama ce persoană oribilă sunt. Adică, până acum mă consideram o ființă drăguță, sau măcar ok.
Dar după coșmar, pur și simplu am realizat că un eventual deces ar provoca pagube... materiale?
Tata e extrem de nervos în ultimii ani. Or fi problemele de inimă sau personalitatea lui des irațională care-i afectează mintea, nu știu. Dar e extrem de greu de abordat și din cauza asta nu îl mai am la inimă cum îl aveam de pe vremea când eram copil de 7 ani. Abia după plecarea lui frate-miu în România am realizat cât de diferit e tata cel real decât cel pe care îl credeam eu real. Și... în vis nu simțeam sentimente de tristețe din cauză că l-am iubit din toată inima sau că am avut nenumărate amintiri plăcute cu el.
Gândurile ce-mi provocau tristețe erau cam așa: comenzile lui de pe aliexpress vor ajunge și nu va avea cine să le ia; clienții lui vor veni acasă și nu va avea cine să le repare calculatoarele; nu voi mai primi telefon nou de ziua mea de naștere anul ăsta; bunica va rămâne doar cu două fiice, printre care una dă semne de demență.
Asta e problema mea acum. Știu că nu trebuia să simt asta. Știu că emoțiile mele nu coincid cu gândurile pe care trebuie să le am. De-asta mă simt groaznic.
Oare mi-e somn sau mă simt exact cum o fac în timpul zilei dar nu realizez asta pentru că e noapte?
Incidentul ăsta m-a făcut să mă gândesc mai mult la mine. Adică, de-asemenea uneori merg pe stradă și văd tipi îmbrăcați în negru. Logic, nu ar trebui să atrag atenție și pur și simplu să-mi văd de viață.
Dar aparent creierul meu e împărțit în două, și partea mai irațională decide că ar trebui să îl analizez pe fiecare tip în parte și să decid dacă arată bine sau nu.
Cu vederea mea oribilă, mai întâi trebuie să ajungă mai în vizor.
Și ghici ce. Ce? Păi dacă arată ok, mă lovește așa pe mine ca un trăsnet ideea că trebuie să atrag atenția. DE CE?! DE CEEEEEEEEEEEE?!
Habar nu am. E partea irațională a creierului. ȘTIU că nu trebuie să fac asta și că pur și simplu nu o să mai văd persoana aia vreodată. Dar eu oricum decid să îmi prind iar părul sau să îmi scot căștile și să schimb melodia, SAU să îmi dau ochii peste cap. De ce Isuse Hristoase fac asta.
Patul de afară scârțâie iar. Omul ăsta fumează 2 pachete pe zi. Mă scoate din minți.
Lumina ce-și face loc prin crăpăturile trapei de la mansardă parcă-și bate joc de mine. Nu poate și el să stingă lumina din salon? Da, ne despare o trapă, dar lumina tot există.
Ajung cu fața la perete și mă învelesc iar cu pătura. E cald și frig în același timp.
Nu pot dormi în niciun fel.
Îmi ridic telefonul de pe podea și verific ceasul: Au mai trecut 20 de minute. Perfect.
Mă trezesc cu gândul la Alisa și mi-apare un zâmbet pe buze. Fata aia e extrem de talentată.
Deși suntem colege de 5 ani, abia anul ăsta ne-am cunoscut mai mult. Nu suntem bff sau ceva, dar felul în care pictează pur și simplu mă dă pe spate. Și pe de-asupra e generoasă - mi-a făcut două desene, printre care și unul cu Cole Sprouse. Și ascultă kpop. Ce-ți mai trebuie.
De fapt, Alisa mi-a arătat ce-i ăla kpop și îi sunt extrem de recunoscătoare, mai ales pentru zilele când încă nu-i diferențiam.
Mă simt nașpa pentru că uneori deși vreau să am prieteni și să comunic cu oamenii, când îmi scrie cineva și văd notificarea, pur și simplu o ignor.
Ce-am zis? Persoană groaznică.
De-obicei șterg notificarea pentru că nu am chef să răspund, lăsând-o pentru momentul când am chef. Dar când am chef, uit. Și mă întreb de ce n-am prieteni, nu că ar fi evident.
Cartea aia fanfiction cu Jeon Jungkook îmi intră iar prin minte.
Deci unele cărți pur și simplu începi să le citești și ajungi la un moment dat când zici, bă frate, așa nu se mai poate. Și o închizi și uiți de ea.
Deci ieri tot pe timp de insomnii am început-o și exact din motivul ăla m-am oprit aseară. Dar bă, acum chiar nu vreau să continui.
Pur și simplu mă enervează personajele principale la culme. Adică bă, ai 16 ani și până acum urlai că vrei să rămâi virgină până la nuntă și PUF, brusc decizi să faci dragoste cu un tip care a început să se comporte cu tine ca un căcat, iar tu nu ai nimic să reproșezi. PĂI CE DRACU.
Da' mai mult mă enervează cum după ce a scăpat de leucemie (parte care m-a făcut să plâng toată noaptea fmm) ăsta n-a revenit înapoi lalala tot ok hai să creștem copilu. Nu! Jungkook, deștept de tot ce e, a decis CĂ TREBUIE SĂ ÎNCEAPĂ SĂ LUCREZE ACOLO ÎN AMERICA. Ok mă, înțeleg, dar chiar nu îți pasă deloc de prietenii tăi? Sau de prima ta dragoste?
Băga-mi-aș.
Mă ridic din pat și dau la o parte căștile și laptop-ul de pe scaun.
Doamne ce-aș vrea să vină iarna ca să pot îmbrăca din nou haine groase. Parcă mă văd în hanoracul ăla albastru moale moale.
De la parter se aude până acum muzică de operă. Creepy a dracului. De pe la ora 7 seara asta cântă. Tata are înclinări ciudate, jur.
O voce feminină se aude jos și realizez că și mama s-a trezit. Păi, perfect. Facem petrecere în pijamale.
Deschid laptop-ul ca să fac lumină și deschid jurnalul meu personal. Scriu cam tot ce am gândit până acum ca să-mi mai eliberez mintea de stres și mă opresc.
Ăștia de pe forum dorm?
Deschid pagina spectrului și nici nu mă mir că chat-ul e gol. Las mesaje în care vorbesc singură cu mine și observ că Alex mi-a făcut un avatar. Ce populară îs, lumea îmi face avatare. Vă mulțumesc.
Voi citiți astea în timp ce eu mă chinui să obosesc ca să dorm. Alții deja au făcut-o, mânca-v-aș prunele.
Ideea genială de a-mi expune gândurile a venit pe chat, deci mai citiți și voi arhivele, că nu doare pe nimeni.
Vocea mamei devine din ce în ce mai iritantă în timp ce râde și vorbește cu tata.
Nici nu înțeleg despre ce vorbesc, dar îi simt nervozitatea tatei prin tonul său. Devine liniște și mie-mi vine în minte o idee genială: le voi scrie scrisori colegilor mei.
Iar se aude scârțâitul patului. Cred că e a 5-a țigară pe noaptea asta.
- Aa.., o aud pe mama zicând. Eu n-am știut.., vorbește ea singură, iar.
Mai verific chat-ul și îmi dau o palmă peste frunte la ce văd.
Alex Alex, cine mamă ți-a zis că m-am culcat? Scriu aici că n-am somn, iar tu crezi că dorm. Mulțam, mulțam. Să mă mai lași singură, vezi ce pățești. (arhive.)
În ziua când am primit rezultatele dacă suntem sau nu admiși la liceu, am văzut că mai jos de mine pe listă e Cristi. Când i-am văzut media de intrare mi-a sărit capacul.
Nu mă înțelegeți greșit, e un prieten cu care nu mai comunic atât de des, dar care mi-a rămas la fel de apropiat ca acum 3 ani.
M-a enervat la culme anul ăsta pentru modul în care n-a depus niciun efort și a dat-o în bară la toate materiile. Pur și simplu nu i-a păsat. S-a băgat și el prima oară într-o relațiile și a prins swag.
La fel ca și Cosmin, ăsta tot a prins swag. Cum poate să le pese atât de puțin de viitorul lor?
Anyway, chestia e că m-a surprins așa că l-am sunat să-i zic rezulatele și să-i mai spun că e prost.
I-am zis că avea voce de moșneag la care mi-a răspuns că e din cauză ca a băut apă rece.
După ce am vorbit despre asta, i-am scris lui prima scrisoare. Nu e gen îi scriu scrisoare și o trimit prin poștă. Pur și simplu am luat o foaie A4 și am îndoit-o-n 3, apoi am scris pe foaia principala: TO DEAR CHRISTIAN; după ce am deschis foaia am început să scriu din nou în partea de mijloc același lucru pe care i l-am spus la telefon, doar că mai insistent și am menționat faptul că îmi pasă de el și de colegii noștri, fiindcă vreau ca toți să fie fericiți.
Înafară de Marius. Copilul ăla nu merită fericire.
Nu tu, Marius (lol), ci Marius colegul meu de clasă enervant.
Deci cred că ar trebui să scriu astfel de scrisori pentru toți. Să îmi expun părerea despre ei și să îi anunț pur și simplu că îi apreciez. Nu am de gând să i le trimit nimănui - poate doar în a doișpea când drumurile noastre se vor despărți pentru totdeauna.
Ay, mă doare spatele rău. Mă ridic și mă întind pentru puțin timp, apoi revin la locul meu pe scaun și scriu ce citești tu acum. (apropo încă nu am făcut asta brb). haha mi-am amintit cum colegii mei de clasă mă cred ciudată pentru că-s elastică. Nu-i vina mea că-s niște scânduri.
Probabil mori de plictiseală, dar aș da și eu orice să dorm și să nu mai enervez lumea cu relatările mele.
Nu știu de ce mă tot gândesc la Alisa.
M-aș descrie ca o întruchipare a tipicului copil adolescent. Aceleași probleme de familie, de personalitatem lalala. Nimic nou, lumea nu prea vrea să citească aceeași poveste de o sută de ori.
Deci dacă s-ar scrie o carte cu colegii mei de clasă, eu sigur nu aș fi personajul principal. Sunt prea basic să fiu importantă pe-undeva. Totuși, cred că Alisa ar fi un personaj principal mai reușit.
Are talent în pictură, ascultă kpop și a avut și un crush până nu demult.
Am și uitat ce e ăla crush. Doamne iartă-mă pentru toți tipii pe care i-am plăcut la viața mea. Îi regret pe toți.
Înafară de iufi, of course Rolling on the floor
glumiaaam doaaar.
Deci, revenind, cred că Alisa ar fi un personaj principal mai OK. Mi se pare absurdă totuși problema asta a fetelor - greutatea. Alisa nu e fată „slăbuță”. Nu face efort fizic deloc, deci a luat în greutate în ultimii doi ani. Dar totuși, e extrem de frumoasă și drăguță. Pur și simplu e adorabilă și are ochi atât de drăguți. Îs hazel. Deci vreau și eu culoarea aia. Mirifici pur și simplu. Alisa trăiește mereu struggle-ul ăsta cu greutatea și mă simt extrem de prost când aduce asta în discuție. Vrea să slăbească și totuși nu face nimic pentru asta, deși eu cred că ea oricum n-ar fi e drăguță.
Vezi? Faci carte despre Alisa, ai despre ce discuta. Preferatul ei din BTS e V, apropo. (al meu e Suga, apropo)
Oare ar trebui să continui să citesc cartea aia „Adevar sau Provocare”? După ce Ana mi-a zis că personajul principal seamănă un pic cu mine am devenit curioasă. Din cât am citit, nu prea văd nicio asemănare, dar poate ar trebui să citesc mai mult. M-am oprit iar din citit din același motiv: momentul ăla ”bă frate așa nu se mai poate”. Doar că nu a fost CHIAR așa. Era sfârșitul capitolului și s-a aflat cine e tatăl lui Callie: Curtis. Faza e că mă așteptam la asta. În general din cât am citit totul e extrem de previzibil.
Ana mi-a zis contrariul totuși, că ea nu se aștepta ca, Callie să se sinucidă. Mi-a dat un spoiler cât China, dar și asta era previzibil încă din prolog.
Ora 02:12. Tu probabil dormi și iată-mă pe mine, încercând să fac sens din viața mea.
Oare are trebui să îi scriu Alisei următoarea scrisoare? Cred că da. Vreau să îi zic cât de mult îi apreciez desenele și că îmi pare rău pentru felul în care mă comport. Adică pentru că nu răspund la mesaje.
Lumea chiar are motive pentru care să mă urască.
Mă uit la caseta cu emojis din stânga textului pe care-l scriu și parcă-și bat joc de mine. Am impresia că înainte era unul care plângea în hohote. Ăla unde e, mă? Era preferatul meu.
Părinții mei încă sunt aici și vorbesc despre Ucraina și Moise. Deci mă apucă greața când îi aud.
Deși încă nu m-a prins somnul, mă opresc aici. Cred că v-am plictisit pe toți. Mă apuc să editez.
Mulțumiri lui Gabi că nici el nu doarme Laughing

Încă o noapte de insomnii. ~ 1

♦️◄●►♦️◄●►♦️◄●►♦️◄●►♦️◄●►♦️◄●►♦️◄●►♦️◄●►♦️
I never liked you. I never will. I will hate you until I die ✟ ☻
Pe timp de insomnii Rc2zg3n[/size]
Sus In jos
Bishamon
Spammer
Spammer
Bishamon

Data de inscriere : 03/01/2015
Varsta : 20

MesajSubiect: Re: Pe timp de insomnii   Pe timp de insomnii I_icon_minitimeLun Iul 31, 2017 1:03 pm

Protagonistul e alter ego sigur! Laughing nu ca nu ar fi logic, prima am crezut ca e vorba despre o poveste cu membrii.
1.Din cauza ca sentimentele sunt nefiltrate poti simti destul de multe sentimente printre care si inutilitate, renegare si multe, nu baga in seama daca nu intelegi
2. de ce am impresia ca tipii negri iti aduceau aminte de bts cu fanteziile tale ciudate
3. cred ca puteai aranja mai frumos textul, deranjeaza putin
4. nu stiu ce sa mai zic
5. E greu sa zici ceva despre o poveste care e despre viata reala, fiecare si o traieste cum poate sau cum reuseste

Va ador Pe timp de insomnii Grinfaceplz
Sus In jos
Alex.
Moderator
Moderator
Alex.

Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 21
Localizare : Brasov

MesajSubiect: Re: Pe timp de insomnii   Pe timp de insomnii I_icon_minitimeLun Iul 31, 2017 9:19 pm

O să privesc asta ca pe un eseu Laughing Mi-e imi sunt cunoscute majoritatea situațiilor din poveste, așa cum mi le-ai povestit de când ne cunoaștem, dar chiar așa probleme ai cu tatăl tău?

G: vulpe mi-o apreciat fotca principala de pe făisbuc

Faza asta a fost epică Laughing Îmi place cum scrii mai aiurea aici iar restul textului e scris frumos, literar, etc.
Faci mici greșeli de gra,atică, vreo 3-4. Mai greșești când începi un alineat nou, uneori o faci degeaba?
Apropo, am fost cam pierdut la momentul cu acea carte, nu mi se pare că se integrează bine cu restul *poveștii*.
Există o continuare, sau, mai bine zis, vei mai avea insomnii? Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pe timp de insomnii   Pe timp de insomnii I_icon_minitime

Sus In jos

Pe timp de insomnii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ :: Povești-
Mergi direct la: