Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile de groază, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”

AcasaPortalCăutareÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Ultimele subiecte
» Dincolo de Oglinda - Un alt "Eu"
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 10:21 pm Scris de MMiauti

» Anime - Another
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 8:13 pm Scris de MMiauti

» Hi miau !
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 7:55 pm Scris de Sakumo

» A Christmas Story
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 10:36 pm Scris de Sakumo

» Trei povesti scurte
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 9:11 pm Scris de Sakumo

» Cuptorul
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeMier Dec 16, 2020 10:17 am Scris de Hanamura

» hello
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeSam Noi 28, 2020 2:19 pm Scris de Sakumo

» A Pizza Delivery
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeMar Noi 24, 2020 5:52 pm Scris de Sakumo

» Short Horror Stories
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeSam Noi 07, 2020 11:37 pm Scris de Sakumo

» Diferite superstitii
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 2:13 pm Scris de Hanamura

» Ouija [Halloween Story]
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeMar Oct 27, 2020 12:57 am Scris de Hanamura

» Cazul Lukacs Dalma
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeLun Oct 26, 2020 12:26 pm Scris de Hanamura

» [Portofoliu] Crystal Snow
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeMar Oct 20, 2020 1:23 pm Scris de Hanamura

» Babysitting
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeMar Oct 13, 2020 9:27 am Scris de Hanamura

» Razboiul
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeLun Oct 12, 2020 3:18 pm Scris de Sarah chan

» Zoom Call
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeDum Oct 11, 2020 10:45 pm Scris de DedeDali

» School Email
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeVin Oct 02, 2020 5:39 pm Scris de Mihai

» Ice dancer in the garden of love [YYH FanFiction]
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 10:29 pm Scris de Crystal Snow

» Hey prieteni ^^
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:16 pm Scris de Eloise

» Dezastrul din San Andreas
Superstitii de Craciun I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:14 pm Scris de Sarah chan

Staff Online
Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Daca nu ai acces la cont

In cazul in care esti un membru vechi care si-a uitat parola, intra pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou administratorului Sakumo.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

Superstitii de Craciun

In jos 
AutorMesaj
dkt_
Incepator
Incepator
dkt_

Data de inscriere : 22/10/2015
Varsta : 21
Localizare : nowhere

Superstitii de Craciun Empty
MesajSubiect: Superstitii de Craciun   Superstitii de Craciun I_icon_minitimeSam Oct 24, 2015 8:58 am

Crăciunul este o sărbătoare cu multe semnificaţii şi credinţe populare. De aceste zile de iarnă sunt legate mai multe superstiţii, ajunse până în timpurile noastre. Pentru a avea noroc tot anul trebuie să faci măcar un cadou în ajunul Crăciunului și trebuie să îți împodobești casa cu crenguțe de vâsc. Se spune că oamenii născuți în ziua de Crăciun au o viață plină de noroc, iar pentru a avea sănătate trebuie să mâncăm mere în ajunul Crăciunului.
1. Se consideră că aceia care s-au născut în ziua de Crăciun vor avea noroc în viață.
2. O superstiție populară este legată de vremea din aceasta zi. Astfel, dacă în ziua de Crăciun ninge, se crede ca în cea de Paște va fi vreme frumoasă. Totodată, dacă cerul este senin, anul ce urmează va fi unul roditor.
3. O altă superstiție privitoare la noroc spune că, dacă nu ai împodobit locuința cu crenguțe de vâsc, vei avea ghinion tot anul.
4. Noroc vei avea și în cazul în care ai vărsat vin pe masă, ai dat de pomană sau ai răsturnat cutia cu chibrituri.
5. Dacă în Ajunul Crăciunului nu ai făcut un cadou cuiva, nu vei avea un an prosper.
6. Dacă te săruţi sub vâsc în noaptea de Ajun, vei avea noroc în dragoste, însă, dacă eviți acest lucru, vei avea parte de ghinion.
7. La fel ca în seara de Sfântul Andrei, pentru a alunga farmecele și duhurile rele, se așează căței de usturoi pe masă și la ferestre, iar în multe sate românești se obișnuiește să se ungă cu usturoi vitele și grajdurile.
8. În seara de Ajun, unele persoane matură pragul locuinței, pentru a avea noroc în anul ce urmează.
9. În dimineața primei zile de Crăciun, se obișnuiește ca oamenii să se spele pe față cu apa în care a fost pus un ban de argint. Acest lucru e se face pentru a respinge bolile în anul următor.
10. În ziua de Crăciun, superstițiile spun că nu se poartă încălțăminte nouă, riscând, altfel, să se atragă ghinionul.
11. În această zi, nu se face curățenie și nici nu se aruncă gunoiul, considerându-se că va fi alungat norocul.
12. Colindătorii sunt răsplătiți cu colaci de către femei, pentru ca locuința să fie îmbelșugată, iar roadele bogate. În același timp, cel ce nu primește colindătorii și nu îi recompensează, nu va avea recoltă bună și nici belșug în casa.
13. O altă superstiție spune că, dacă bradul a luat foc, se anunță ghinion întregul an următor.
14. Dacă în Ajunul Crăciunului mănânci mere, atunci vei fi sănătos tot anul.
15. Lumânările aprinse în noaptea de Crăciun trebuie să fie lăsate să se stingă singure, pentru a avea un an bun.

Superstitii de Craciun 46f7f23bca7d045439e723e7d6ba6fcc7c4a867e_hq
Sus In jos
Bishamon
Spammer
Spammer
Bishamon

Data de inscriere : 03/01/2015
Varsta : 20

MesajSubiect: Re: Superstitii de Craciun   Superstitii de Craciun I_icon_minitimeSam Oct 24, 2015 5:27 pm

Cea mai fara logica mi se pare ca crengutele de vas, daca imi aduc aminte bine, e o planta parazit Rolling on the floor) de ai face asa ceva ? -.- pui crengi parazite pe brad Rolling on the floor) Niu niu nu are logica Laughing Iar vorbes ciudat. Hai papa Laughing)
Sus In jos
Alex.
Moderator
Moderator
Alex.

Data de inscriere : 26/07/2013
Localizare : Brasov

MesajSubiect: Re: Superstitii de Craciun   Superstitii de Craciun I_icon_minitimeSam Oct 24, 2015 8:33 pm

Păi, chiar mi-au plăcut superstițiile. Știu că sunt multe de Crăciun, dar o voi lua in serios numai pe cea cu cutia de chibrituri Laughing
Sus In jos
AlessiaAny
Administrator
Administrator
AlessiaAny

Data de inscriere : 20/03/2015
Localizare : Brasov

MesajSubiect: Re: Superstitii de Craciun   Superstitii de Craciun I_icon_minitimeDum Noi 01, 2015 2:39 pm

Ok, hai, dăm si noi vaca cu mujdei anu' asta, Dede, ce spui? Desi eu o prefer intai prajita, dar na. Apoi ne spalam pe fata cu apa in care a fost argint, ca sa alungam si varcolacii, dupa ce am alungat vampirii cu usturoiu'. Dar auzi, daca mi s-a rupt botoșu' tre' sa stau cu cartofu' pe-afara? Nu mai poate omu' sa-si ia un şlap nou, ca ramane fara noroc, auzi. Pai daca ramai fara papuci fix de Craciun, iti dai seama ce noroc ai. Si maturam ca sa avem noroc, da' nu avem voie sa facem curatenie, ca avem ghinion. Asta logica de Ciusghi, ba. Tare, ce sa zic. Hai, ca am ras vreo cateva bune la astea Laughing
Sus In jos
Yukki
Incepator
Incepator
Yukki

Data de inscriere : 07/11/2015
Localizare : Aici si acolo

MesajSubiect: Re: Superstitii de Craciun   Superstitii de Craciun I_icon_minitimeDum Noi 08, 2015 7:03 pm

HIhihihihi, unele sunt chiar interesante, unele fara noima, dar raman unele cu adevarat superstitii Rolling on the floor de ce ai da cu vin pe masa, e destul ca se da cu suc Rolling on the floor)
Sus In jos
Estelle
Nebun dupa forum
Nebun dupa forum
Estelle

Data de inscriere : 03/07/2015
Localizare : Craiova

MesajSubiect: Re: Superstitii de Craciun   Superstitii de Craciun I_icon_minitimeLun Noi 09, 2015 4:11 pm

Cum s-a zis si mai sus , unele nu prea au noima..
Sincera sa fiu am facut numai ce nu trebuia pana acum Laughing Cred ca de asta am si ghinion...sau poate ca nu o.o hmm Thinking
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Superstitii de Craciun   Superstitii de Craciun I_icon_minitime

Sus In jos

Superstitii de Craciun
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ :: Superstiții-
Mergi direct la: