Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile de groază, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”

AcasaPortalCăutareÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Ultimele subiecte
» Dincolo de Oglinda - Un alt "Eu"
Dispariţia I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 10:21 pm Scris de MMiauti

» Anime - Another
Dispariţia I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 8:13 pm Scris de MMiauti

» Hi miau !
Dispariţia I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 7:55 pm Scris de Sakumo

» A Christmas Story
Dispariţia I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 10:36 pm Scris de Sakumo

» Trei povesti scurte
Dispariţia I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 9:11 pm Scris de Sakumo

» Cuptorul
Dispariţia I_icon_minitimeMier Dec 16, 2020 10:17 am Scris de Hanamura

» hello
Dispariţia I_icon_minitimeSam Noi 28, 2020 2:19 pm Scris de Sakumo

» A Pizza Delivery
Dispariţia I_icon_minitimeMar Noi 24, 2020 5:52 pm Scris de Sakumo

» Short Horror Stories
Dispariţia I_icon_minitimeSam Noi 07, 2020 11:37 pm Scris de Sakumo

» Diferite superstitii
Dispariţia I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 2:13 pm Scris de Hanamura

» Ouija [Halloween Story]
Dispariţia I_icon_minitimeMar Oct 27, 2020 12:57 am Scris de Hanamura

» Cazul Lukacs Dalma
Dispariţia I_icon_minitimeLun Oct 26, 2020 12:26 pm Scris de Hanamura

» [Portofoliu] Crystal Snow
Dispariţia I_icon_minitimeMar Oct 20, 2020 1:23 pm Scris de Hanamura

» Babysitting
Dispariţia I_icon_minitimeMar Oct 13, 2020 9:27 am Scris de Hanamura

» Razboiul
Dispariţia I_icon_minitimeLun Oct 12, 2020 3:18 pm Scris de Sarah chan

» Zoom Call
Dispariţia I_icon_minitimeDum Oct 11, 2020 10:45 pm Scris de DedeDali

» School Email
Dispariţia I_icon_minitimeVin Oct 02, 2020 5:39 pm Scris de Mihai

» Ice dancer in the garden of love [YYH FanFiction]
Dispariţia I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 10:29 pm Scris de Crystal Snow

» Hey prieteni ^^
Dispariţia I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:16 pm Scris de Eloise

» Dezastrul din San Andreas
Dispariţia I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:14 pm Scris de Sarah chan

Staff Online
Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Daca nu ai acces la cont

In cazul in care esti un membru vechi care si-a uitat parola, intra pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou administratorului Sakumo.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

Dispariţia

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Ana-Maria
Avansat
Avansat
Ana-Maria

Data de inscriere : 25/12/2014
Varsta : 20
Localizare : Peste tot şi nicăieri

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeJoi Sept 10, 2015 10:51 am

Prolog

Era seară, trecut de ora 12. Afară vântul bătea cu putere, zăpada răspândindu-se peste tot în jur. Iubeam iarna. Iubeam gerul. Adoram să stau seara până târziu în faţa şemineului pe unul dintre fotolii, cu o ceaşcă de cafea lângă mine, şi să citesc. Iubeam mai multe lucruri. Totuşi, nimic nu se compara cu ea. Cu Anneli, sora mea mai mare cu doi ani, alături de care am râs şi plâns şi de care am făcut cele mai nebuneşti lucruri. Oh, Anneli...

Nu se afla atunci acasă, Slavă Domnului. Plecase la Dalila, verişoara noastră care ne este ca o soră şi pentru care am face orice, având de gând să rămână la dânsa peste noapte. Abia îmi făcusem o cafea, exagerând ca de fiecare dată cu zahărul, şi mă pusesem pe citit pentru a mia oara 'La răscruce de vânturi', scrisă de Emily Bronte. Aveam de gând, ca întotdeauna, să rămân până pe la ora trei sau patru dimineaţa acolo, cu minunata carte în mână, cu toate că a doua zi era luni, zi pe care o uram din suflet, şi trebuia să mă trezesc devreme pentru a merge la lucru. Ce pot spune? De vechile obiceiuri te desprinzi greu.

Eram la jumătatea cărţii, când mi s-a părut că am auzit un zgomot ciudat. Dat fiind că vântul bătea cu destul de multă putere, am presupus că s-a deschis un geam, aşa că am luat decizia de a verifica. Evident, făcusem o greşeală. Am intrat în bucătărie, în dormitoare, nimic. Totul părea în regulă.

"Hm... Mi s-o fi părut doar?" M-am întrebat eu, dorind să merg iar în sufragerie. Când am trecut însă în faţa uşii biroului, acelaşi zgomot păru să se audă. Am pus mâna pe clanţă şi am deschis uşa, observând din prima geamul deschis larg. Am zâmbit şi mi-am scuturat uşor capul, dându-mi seama că, cel mai probabil, uitasem să îl închid bine. M-am îndreptat spre fereastră, iar când să o închid am simţit o respiraţie fierbinte pe gât.

Am tras aer adânc în piept. Mentă. Parfumul Anneliei este de trandafiri, la fel ca al Dalilei. Uşa era încuiată, iar Marius şi Mihaela, prietenii mei din copilărie, erau plecaţi din oraş cu alţi colegi de muncă din cauza serviciului. Ei erau singurii ce puteau să intre înăuntru. Doar ei, cu Anneli si Dalila, bineînţeles, aveau cheie de la casă.

Am simţit brusc o mână pe abdomenul meu, călătorind tot mai sus. Mi-am închis ochii, doar pentru a-i deschide la loc în momentul în care mâna sa ajunse la gâtul meu. L-a mângâiat câteva clipe, doar ca mai apoi să mă strângă de gât, până ce abia mai puteam respira. Din instinct mi-am ridicat mâinile spre a sa, încercând să o dau la o parte. Degeaba. Privirea începu să mi se înceţoşeze din cauza lacrimilor ce se formau în ochii mei căprui. Nu mă puteam elibera.

Am simţit cum îmi dă drumul câteva secunde mai târziu. Am respirat adânc şi, fără să mă uit la el, am ieșit din birou în fugă, intrând imediat în dormitorul meu şi deschizând sertarul de la biroul de lângă geam. Nu am mai stat pe gânduri; am luat pumnalul tatălui meu, Dumnezeu să îl ierte. Când să mă întorc, o lovitură puternică după cap mă făcu să cad pe podeaua rece, scăpându-mi pumnalul. Ameţită, m-am întors pentru a-l privi. Era înalt, bine făcut... şi îmbrăcat în negru. Din cauza întunericului, nu i-am putut vedea faţa. Doar un şir de dinţi albi, strălucitori, care dădeau de gol faptul că rânjea.

Acesta a fost ultimul lucru ce l-am putut distinge înainte ca ochii să mi se închidă împotriva voinţei mele şi să îmi pierd conștiința.

Scuzaţi greşelile gramaticale.

Topic corectat de PaoloDeni - doar 2 greşeli

Vrei sa ma schimbi? Schimba-te tu primul! Tu esti doar personajul eu fac tot filmul.
Sus In jos
Bishamon
Spammer
Spammer
Bishamon

Data de inscriere : 03/01/2015

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeJoi Sept 10, 2015 10:56 am

Bravo Wink imi place aceasta parte Very Happy astept next!

Va ador Dispariţia Grinfaceplz
Sus In jos
Mirunda
Incepator
Incepator
Mirunda

Data de inscriere : 01/09/2015
Varsta : 21
Localizare : Nu dezvalui la baieti.

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeJoi Sept 10, 2015 11:23 am

Bravo,te pricepi.Baga next Very Happy

Dispariţia Ekj3g3
Sus In jos
Alice.
Avansat
Avansat
Alice.

Data de inscriere : 22/07/2015
Varsta : 19
Localizare : Wonderland .

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeJoi Sept 10, 2015 11:47 am

Mi-a plăcut partea asta. Dar mna , e doar începutul , vreau să citesc și următoarea parte . Laughing Next .
Sus In jos
AlessiaAny
Administrator
Administrator
AlessiaAny

Data de inscriere : 20/03/2015
Localizare : Brasov

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeJoi Sept 10, 2015 1:13 pm

Ooooo, sunt sora taa Sad Kiss Kiss Kiss Kiss Kiss Kiss Heart Heart Imi place, imi place Kiss Kiss Next! o.o
Sus In jos
Alex.
Moderator
Moderator
Alex.

Data de inscriere : 26/07/2013

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeJoi Sept 10, 2015 2:58 pm

E un început drăguț :3 Hai iar cu monologul, și hai și cu next.
Sus In jos
Raluca Ionela
Incepator
Incepator
Raluca Ionela

Data de inscriere : 07/09/2015
Localizare : Unde nu te astepti

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeVin Sept 11, 2015 12:29 am

Abia astept sa pui next. Mi-a placut foarte mult.

Sus In jos
Ana-Maria
Avansat
Avansat
Ana-Maria

Data de inscriere : 25/12/2014
Localizare : Peste tot şi nicăieri

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeVin Sept 11, 2015 2:18 pm

Capitolul I-Scrisoarea

Încă o lacrimă îi căzu pe obrazul rece ca gheaţa din ochii albaştrii ca cerul. Şi o lăsă în voia ei, la fel ca şi pe celelalte ce îşi aleseră acest drum. Privea pe fereastra din dormitorul ei, stând la biroul la care stătea ea, îndurerată. Trecuseră abia două săptămâni de atunci. Două săptămâni, iar ceilalţi se dăduseră bătuţi. Se resemnară cu ideea că nu se mai întoarce, dorind să o convingă acelaşi lucru. Însă cum putea crede că a părăsit-o fără să îi spună în faţă? Fără să o anunţe din timp? Cum să fie în stare de asta?

Nu. Aceasta nu era ea. Ea era cu totul altfel. Nu ar fi anunţat că pleacă doar printr-o afurisită de scrisoare. Nici măcar nu era scrisul său. Semăna perfect, da, însă nu era al ei. Îşi dădu din ochi o suviţă a părului roşcat, privind în continuare fulgii mari ce se îndreptau cu grabă spre pămîntul îngheţat. Nu era adevărat.

-Anneli! se auzi o voce cunoscută de pe partea cealaltă a uşii. Anneli, sunt eu, Dalila! Deschide!

Stătu câteva clipe pe gânduri. Dalila era ca şi sora sa, o cunoştea de când s-au născut. Mereu i-a fost alături.

"Dar şi ea a renunţat" îi spuse conştiinta.

-Ai dreptate, îi răspunse în şoaptă. Însă am nevoie de ajutor ca să o găsesc.

Se ridică de la birou fără vlagă, îndreptându-se spre usă. Răsuci de două ori cheia şi deschise, în faţa ei apărând o fată înaltă, cu părul ca de aur şi ochii negri plini de îngrijorare. S-au îmbrăţişat strâns, urmând să se aşeze turceşte pe pat, una în faţa celeilalte. Îi displăcea să o vadă suferind şi, oricât ar fi ţinut la sora ei, nu putea să nu o învinovăţească pentru suferinţa ce i-o aduse prietenei sale cele mai bune.

-Anneli, nu se mai întoarce, îi zise cu glasul cât de blând posibil. A plecat pentru totdeauna.

I se spuse acest lucru de atâtea ori în ultimele 14 zile. Colegii de la biroul de avocatură, Melania, Alex... Până si Marius cu Mihaela, care erau cei mai buni prieteni ai săi. Nu îi înţelegea. Au renunţat atât de uşor...

-Nu este adevărat, a ripostat cu glas aproape stins.

-A scris asta în scrisoare, insistă Dalila.

-Nu e scrisul ei. Altcineva a scris, nu ea. Ea nu ar fi plecat aşa, iar voi ar trebui să vă daţi seama de acest lucru. Ne cunoaşteţi pe amândouă de când ne-am născut.

-Anneli, e greu să accepţi asta şi înţeleg, dar...

-Taci! Taci, Dalila! Nu spune că înţelegi, pentru că nu este adevărat! Nu este vorba de sora ta ca să poti înţelege. Aşa că, ori mă ajuţi, ori mai bine mă laşi să mă ocup singură de asta, replică tăios.

Blonda se ridică de pe pat, rănită de vorbele verişoarei sale şi de tonul ales. Se îndreptă cu paşi mărunţi spre uşa dormitorului, spunând încet înainte de a pleca:

-Sper să ai dreptate şi să fie găsită. Dar mai şi sper să poţi trece peste şi să rămânem cum am fost până acum.

Uşa se auzi închizându-se încet, paşi îndepărtându-se de dormitor. Când maşina Dalilei se auzi îndepărtându-se şi ea, Anneli se ridică de pe pat, merse spre biroul de lângă geam şi, deschizând primul sertar, scoase un plic alb. Luă bucata de hârtie aflată în el, citind pentru a mia oară, probabil, cuvintele scrise negru pe alb:

"Anneli,

Scumpa mea soră Anneli. Probabil te întrebi de ce îţi las o scrisoare pe pernă. Citeşte, draga mea, şi vei afla.

Nu mai pot. S-au întâmplat prea multe lucruri de la moartea părinţilor noştri. Atâtea lucruri de care nu ştii nimic. Atâtea secrete neîmpărtăşite, atâtea nopţi nedormite din cauza lacrimilor... Nimeni nu ştia, nimeni nu bănuia nimic. Aveam grijă ca niciunul să nu afle de suferinţa mea. Vedeam casa, pozele şi lucrurile părinţilor noştrii, iar inima mi se frângea de fiecare dată. Pur şi simplu nu mai rezist să stau în casa, în orasul sau măcar în ţara aceasta. Vă iubesc pe toti. Pe Marius, Alex, Mihaela, Dalila... Iar pe tine te ador. Te ador din toată inima şi din tot sufletul.

Poate că te întrebi: Cu ce am greşit? De ce nu mi-a spus?

Nu este vina ta. E doar a mea. Nu voiam să te încarc cu probleme mele, crezând că pot trece peste de una singură. Voiam să te protejez. Nimic mai mult.

Probabil te miră faptul că am ales să scriu o scrisoare în loc să ma despart de tine faţă în fată. Pe de o parte, şi pe mine. Însă trebuia să plec, iar dacă te priveam în acel timp... Ştiam că nu te puteam părăsi, cu toate că trebuie.

Nu mă mai întorc, Anneli. Plec cât de departe posibil. Nu vei mai auzi de mine niciodată, promit.

Să nu mă cauţi; oricum nu o să mă găseşti. Voi fi mereu cu un pas înaintea ta, îţi voi ştii fiecare mişcare. Iar dacă vei fi aproape de mine, eu voi pleca mai departe de atât, scumpa mea.

Fii fericită, aşa cum eu nu am putut să fiu!

Te iubesc.

Adio!"

Plânse din nou. Nu avea cum să o găsească de una singură, însă avea nevoie de o dovadă, cât de neînsemnată, că nu a părăsit-o, ci a fost răpită. Se mai uită odată la scrisoare, observând greşeala comisă.

Era scrisă cu mâna dreaptă. Vanessa era stângace.

Fără a mai sta pe gânduri, o luă la fugă pe scări şi îşi luă o geacă, ieşind din casă.

A găsit greşeala comisă. Avea o dovadă.

Marius si Alex aveau să o ajute acum. Era sigură de asta.

Scuzaţi greşelile gramaticale.

Vrei sa ma schimbi? Schimba-te tu primul! Tu esti doar personajul eu fac tot filmul.
Sus In jos
AlessiaAny
Administrator
Administrator
AlessiaAny

Data de inscriere : 20/03/2015

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeVin Sept 11, 2015 2:36 pm

Asa e! Eu nu renunţ! Lasilol! Va e flica? Filca, a? Mie nu! Vezi cine te iubeste, solo, vezi? Lusine, lailol!  Phbbt Next next Very Happy Detectiva Any out! Razz
Sus In jos
Bishamon
Spammer
Spammer
Bishamon

Data de inscriere : 03/01/2015

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitimeVin Sept 11, 2015 2:40 pm

Bun, deci la partea astea mergea ceva melodie.
Pai ca de obicei, imi place, dar incearca sa folosesti si culorile, pentru a atrage sublinia unele chesti.
Eu astept next

Va ador Dispariţia Grinfaceplz
Sus In jos
Continut sponsorizat

Dispariţia Empty
MesajSubiect: Re: Dispariţia   Dispariţia I_icon_minitime

Sus In jos

Dispariţia
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ :: Povești-