Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile de groază, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”

AcasaPortalCăutareÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Ultimele subiecte
» Dincolo de Oglinda - Un alt "Eu"
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 10:21 pm Scris de MMiauti

» Anime - Another
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 8:13 pm Scris de MMiauti

» Hi miau !
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Ian 02, 2021 7:55 pm Scris de Sakumo

» A Christmas Story
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 10:36 pm Scris de Sakumo

» Trei povesti scurte
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Dec 24, 2020 9:11 pm Scris de Sakumo

» Cuptorul
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 16, 2020 10:17 am Scris de Hanamura

» hello
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Noi 28, 2020 2:19 pm Scris de Sakumo

» A Pizza Delivery
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Noi 24, 2020 5:52 pm Scris de Sakumo

» Short Horror Stories
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Noi 07, 2020 11:37 pm Scris de Sakumo

» Diferite superstitii
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Noi 06, 2020 2:13 pm Scris de Hanamura

» Ouija [Halloween Story]
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Oct 27, 2020 12:57 am Scris de Hanamura

» Cazul Lukacs Dalma
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Oct 26, 2020 12:26 pm Scris de Hanamura

» [Portofoliu] Crystal Snow
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Oct 20, 2020 1:23 pm Scris de Hanamura

» Babysitting
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Oct 13, 2020 9:27 am Scris de Hanamura

» Razboiul
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Oct 12, 2020 3:18 pm Scris de Sarah chan

» Zoom Call
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Oct 11, 2020 10:45 pm Scris de DedeDali

» School Email
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Oct 02, 2020 5:39 pm Scris de Mihai

» Ice dancer in the garden of love [YYH FanFiction]
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 10:29 pm Scris de Crystal Snow

» Hey prieteni ^^
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:16 pm Scris de Eloise

» Dezastrul din San Andreas
Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Sept 30, 2020 3:14 pm Scris de Sarah chan

Staff Online
Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Daca nu ai acces la cont

In cazul in care esti un membru vechi care si-a uitat parola, intra pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou administratorului Sakumo.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

Oglinda fermecată

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Alex.
Moderator
Moderator
Alex.

Data de inscriere : 26/07/2013
Varsta : 21
Localizare : Brasov

Oglinda fermecată - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Sept 04, 2015 2:07 pm

Nu vreau să par rău sau nesimțit și înțeleg că este greu să scrii o poveste bună, însă scrierea ta este foarte slabă. Ai o grămadă de greșeli de tastare și de gramatică, pe lângă lipsa spațiului după punct sau virgulă, pe care le-ai fi putut evita dacă reciteai povestea înainte de a o posta. În al doilea rând, acțiunea nu prea are sens, sincer să fiu. Personajul principal ajunge într-o altă lume din care știe în mod surprinzător cum să iasă și nici nu se miră cum a ajuns acolo, iar când moare prietena protagonistei, se comportă de parcă așa ar fi trebuit să se întaâmple. Pe lângă asta, își omoară o altă prietenă în urma unui dialog de 5 minute cu o fantomă de care nici nu îi e frică. Personajele nu simt aparent absolut nicio emoție și sunt fericiți sau mândri cu orice acțiune care se petrece. Nici dialogul nu e mai presus: e la un nivel foarte bazic și plictisitor, plin de replici simple care puteau fi rostite și de doi strîini, nu neapărat de prieteni apropiați. Nu vreau să mă leg de lipsa descrierii sau de modul de petrecere al acțiunii pentru că ar trebui să fie destul de clar ce e în neregulă cu ele.
    Eu sper că o să asculți sfaturile altor membri și o să-ți îmbunătățești povestea. Poate că pare greu la început, dar dacă o să continui să exersezi și o să începi prin a scrie fără greșeli, creațiile tale vor deveni cu mult mai bune!

Ultima editare efectuata de catre Alex. in Mier Sept 09, 2020 10:05 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Diana Dienuțza
Incepator
Incepator
Diana Dienuțza

Data de inscriere : 28/05/2015
Localizare : România

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Sept 13, 2015 12:03 pm

Deci , când s-a dus mama în living a leșinat . Eu , eram speriată , și așa că nu am avut ce să fac decât să sunt la Ambulanță . Când cei de la ambulanță au văzut fata acolo , mi-au pus fel și fel de întrebări până ce el le-am zis :
-Domnilor , eu v-am chemat ca să o duceți pe mama la Spital . Mi-e frică să nu fi pățit ceva ...
Și au luat-o pe mama , au dus-o jos (afară) și au pus-o pe targă și au dus-o la Spital . Eu mi-am luat telefonul , și am mers pe jos până la Spital și după am mers la mama în salon . Doctorii mi-ai spus că mama nu este într-o stare foarte bună , și că încearcă să facă totul pentru a o ține în viață .
-Domnișoară , ar fi mai bine să plecați acum acasă . Puteți veni mâine în jur de ora 15:00 și atunci o să vă spună colegii mei starea în care se află mama dumneavoastră , zise doctorul .
-Bine , vă mulțumesc , la revedere!
-La revedere! O zi bună!

Și am mers acasă . Îmi era frică să stau cu fata spânzurată în casă , dar îmi era și greață să pun mâna pe ea.
A trecut cum a trecut ziua , și în sfârșit sosi timpul să mă duc la mama la Spital . O asistentă mi-a dat o veste fulgerătoare :
-Domnișoară , vreau să vă spun că azi-noapte inima mamei tale s-a oprit . S-a stins . Îmi pare nespus de rău pentru tine .
Am stat fără să clipesc și lacrimile aprinse îmi curgeau pe obraz .
Asistenta mă mângâia pe spate încercând să îmi aline durerea din suflet . I-am zis să mă lase să mă duc până la ea .
Când să plec , am sărutat-o pe frunte și pe mână , cu lacrimile pe față . După am mers acasă . L-am sunat pe tata și i-am dat vestea incridibilă .
M-am pus în pat și am încercat să adorm . Dar nu puteam . Mă tot gândeam la mama .
Tata mi-a zis la telefon că vine acasă . Doar trebuia să o înmormântăm peste 3 zile . /color] Ziua următoare tata a ajuns acasă . L-am întâmpinat la ușă cu lacrimile în ochi și l-am înbrățișat și l-am strâns tare , cât mă țineau puterile .
-Mama !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eram distrusă total .
Mă bucur că ai venit , tati .
-Știu că îți e greu , și mie îmi este , dar de acum o să mă ai doar pe mine .
-Mama ...

Am mers cu tata să mănânce , și zilele au trecut încet , dar sosi și ziua în care o băgăm pe mama în pământ .
-Tati , nu îmi vine să cred că o bag pe mama în groapă .
-Asta e ,nu avem ce face , dacă asta a vrut Dumnezeu... .
-Tată , dar tu o să îți refaci viața?
-Nu știu , scumpo . Ți-ar plăcea să ai altă mamă?

Nu am zis nimic .
Am ajuns cu mama la cimitir .
După ce au terminat Rugăciunile , au dat să o bage pe mama . M-am dus lângă groapă în momentul în care o lăsa în jos cu funia . Am strigat iar tare:
-Mamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Nu plecaaa !!!
Și tata m-a luat cu forța... Au început să dea pământul peste groapă .. eu am aruncat o pietricică împreună cu tata . După ce s-a terminat totul am mers acasă . Au pe drum plângeam , plângeam și iar plângeam . I-am zis la tata de fata din living , și el a luat-o și a dus-o la părinții ei să îi facă înmormântarea . Nu a mai pus întrebări . Nu avea chef de multe .
Sus In jos
Cena
Veteran
Veteran
Cena

Data de inscriere : 21/07/2015
Varsta : 18
Localizare : ?

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Sept 13, 2015 12:13 pm

Am vazut doar cateva greseli de tastare dar in rest e totul ok,pune Next

Save me from myself. Don't let me drown
Sus In jos
Diana Dienuțza
Incepator
Incepator
Diana Dienuțza

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Sept 14, 2015 2:28 pm

Mai aștept câteva păreri și după pun next
Sus In jos
Bishamon
Spammer
Spammer
Bishamon

Data de inscriere : 03/01/2015
Varsta : 20

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Sept 14, 2015 2:54 pm

Pune next, dar modereaza cu grija randurile Smile

Va ador Oglinda fermecată - Pagina 2 Grinfaceplz
Sus In jos
~DiiDy~
Membru
Membru
~DiiDy~

Data de inscriere : 07/03/2015

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Sept 18, 2015 7:09 pm

Foarte faina,pune NEXT
Sus In jos
Diana Dienuțza
Incepator
Incepator
Diana Dienuțza

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Sept 19, 2015 11:12 am

Mai vreau 3 răspunsuri ca să fiu sigură că nu pun degeaba. Razz[/color]
Sus In jos
Diana Dienuțza
Incepator
Incepator
Diana Dienuțza

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Sept 19, 2015 11:14 am

Mai aștept 3 păreri ca să fiu sigură că nu pun degeaba NEXT.
Sus In jos
Estelle
Nebun dupa forum
Nebun dupa forum
Estelle

Data de inscriere : 03/07/2015
Varsta : 20
Localizare : Craiova

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Sept 20, 2015 7:24 pm

Ok, deci..actiunea se perece prea repede iar descrierea si detaliile lipsesc, faptul ca dialogul predomina nu este bine.

Trebuie sa dai mai multe detalii despre sentimentele personajelor , insista asupra transmiterii emotiilor si a gandurilor trezite  de imaginea descrisa.

Foloseste expresii care sa exprime cat mai clar impresiile si sentimentele personajelor .Daca nu iti place sa dai prea multe detalii noteaza-le macar pe cele care sa creeze o impresie de ansamblu.Decide ordinea descrierii dinspre ansamblu spre detaliu sau invers.

Exprimarea trebuie sa fie clara dar si destul de complexa , ceea ce la tine nu este cazul, iar informatiile cat mai precise.
Au fost multe locuri in care nu prea mi-a placut cum te-ai exprimat,trebuie sa mai lucrezi la formulare.
Am vazut si greseli gramaticale si de exprimare deci trebuie sa fii putin mai atenta.

Sus In jos
Diana Dienuțza
Incepator
Incepator
Diana Dienuțza

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Oct 05, 2015 3:21 pm

mai vreau 2 sau 3 păreri. Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Oglinda fermecată   Oglinda fermecată - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos

Oglinda fermecată
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază-
Mergi direct la: