Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”
Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Ultimele subiecte
» Cine este online?
Poarta mintii I_icon_minitimeSam Mar 16, 2024 2:39 am Scris de Mihai

» Funcția „Urmărește”
Poarta mintii I_icon_minitimeLun Sept 25, 2023 12:36 am Scris de Mihai

» Fiul meu a disparut si nimeni nu ma crede
Poarta mintii I_icon_minitimeSam Aug 26, 2023 6:43 pm Scris de DedeDali

» Actualizări Forum
Poarta mintii I_icon_minitimeVin Aug 25, 2023 9:01 pm Scris de Remor

» Short Horror Stories
Poarta mintii I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:08 pm Scris de DedeDali

» În Curând Voi Dispărea
Poarta mintii I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:05 pm Scris de DedeDali

» Mormintele Din Pădure
Poarta mintii I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 10:03 pm Scris de DedeDali

» Papagalul spune niste lucruri oribile
Poarta mintii I_icon_minitimeJoi Aug 17, 2023 9:59 pm Scris de DedeDali

» Cine sunt eu
Poarta mintii I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:35 pm Scris de Hanamura

» Poze care au surprins paranormalul
Poarta mintii I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:33 pm Scris de Hanamura

» Cronicarul
Poarta mintii I_icon_minitimeVin Iun 30, 2023 9:31 pm Scris de Hanamura

» Detalii despre mine
Poarta mintii I_icon_minitimeJoi Iun 29, 2023 5:02 pm Scris de Hanamura

» Deuces
Poarta mintii I_icon_minitimeMier Mai 31, 2023 4:22 pm Scris de AlessiaAny

» Cerere Designer
Poarta mintii I_icon_minitimeMier Apr 05, 2023 1:09 pm Scris de Remor

» Måneskin
Poarta mintii I_icon_minitimeDum Noi 27, 2022 5:40 pm Scris de Xiphion.

» [Portofoliu] Crystal Snow
Poarta mintii I_icon_minitimeJoi Oct 06, 2022 12:38 am Scris de Ambrose

» Ambulancia Fantasma
Poarta mintii I_icon_minitimeJoi Aug 11, 2022 9:45 pm Scris de Remor

» Spectrul Realitatii - 10 Ani
Poarta mintii I_icon_minitimeLun Dec 20, 2021 9:21 pm Scris de Remor

» Teddy Bear
Poarta mintii I_icon_minitimeMar Aug 03, 2021 10:10 pm Scris de AlessiaAny

» A Pizza Delivery
Poarta mintii I_icon_minitimeJoi Iun 03, 2021 3:55 pm Scris de Hanamura

Recent Members
See more
Cont pierdut

Cont pierdut

// Dacă nu ai acces la cont

În cazul în care ești un membru vechi care și-a uitat parola, intră pe serverul de discord sau trimite un mesaj privat de pe un cont nou unui administrator.
Afilieri
RPG Anime Romania
Image hosting by giphy
Soricei de Biblioteca
Youtube
Instagram

 

 Poarta mintii

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Diana1994
Avansat
Avansat
Diana1994

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 80
Data de inscriere : 15/08/2013
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeVin Aug 01, 2014 1:27 am

In 1983, un grup de cercetatori au condus un experiment radical.Au teoretizat faptul ca un om fara acces la simturi sau stimuli va percepe prezenta lui Dumnezeu.Ei au crezut ca cele 5 simturi impiedica accesul la eternitate si ca fara ele,omul ar putea stabili un contact cu Dumnezeu.
Un om batran a fost singurul voluntar pentru acest experiment.Pretindea ca nu mai are pentru ce sa mai traiasca..Doctorii au facut o operatie complicata prin care au distrus nervii care duceau la creier,astfel incat omul nostru nu mai putea auzi,simti.mirosi,gusta sau vedea.Fara nici o alta posibilitate de a comunica cu lumea din exterior,el era singur cu gandurile sale.
Cercetatorii monitorizau ...in timp ce batranul rostea propozitii pe care nu le putea auzi.Dupa 4 zile,batranul spunea ca aude voci inteligibile in capul lui.Crezand ca este un inceput de psihoza,nu au bagat de seama vorbele voluntarului.
Peste alte 2 zile. omul plangea din cauza faptului ca isi auzea nevasta moarta vorbind cu el..si chiar mai mult ! ii putea raspunde !.Cercetatorii nu erau convinsi pana in clipa in care batranul a inceput sa enumere nume de rue moarte ale lor.A repetat informatii persoanale pe care numai ei si rudele decedate le pot sti.In acel moment multi au parasit experimentul.
Dupa o saptamana de vorbit cu decedatii,batranul a spus ca vocile au evenit coplesitoare si nu le mai putea face fata.In fiecare moment,subconstientul sau era bombardat cu sute de voci care refuzau sa-l lase in pace.A implorat doctorii sa-i dea sedative pentru a scapa de voci prin somn.Tactica a durat 3 zile...
Batranul spunea ca vocile au devenit ostile.ca vorbeau despre iad si sfarsitul lumii.La un moment dat a strigat :" fara rai,fara iertare ! ",pret de 5 ore.Continua sa ceara sa fie usic,dar cercetatorii credeau ca sunt la un pas sa stabileasca un contact cu Dumnezeu.
Dupa o zi.subiectul nu mai putea formula propozitii coerente.Parand nebun,a inceput sa0si muste carnea de pe brate.A fost legat de pat pentru a nu se omori.Pentru doua saptamana,a trebuit sa fie rehidradat manual din cauza faptului ca nu se oprea din plans.Si-a intors capul si.in ciuda faptului ca era orb.pentru prima oara de cand a inceput experimentul,a facut contact vizual direct cu cercetatorii.
El a soptit :"Am vorbit cu Dumnezeu...si ne-a abandonat !!! " si semnele lui vitale au incetat.Aparent nu exista cauza mortii.
Sus In jos
Ana.
Spammer
Spammer
Ana.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1334
Data de inscriere : 08/06/2014
Varsta : 21
Localizare : Canapea :)

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeVin Aug 01, 2014 1:36 am

E interesantapovestea, continua!
Sus In jos
Diana1994
Avansat
Avansat
Diana1994

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 80
Data de inscriere : 15/08/2013
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeVin Aug 01, 2014 3:14 am

"Am vorbit cu Dumnezeu si ne-a abandonat !"

Oare ce semnificatie este in spatele acestor cuvinte? Toti au abandonat experimentul ...l-au considerat esuat. Toti in afara de Alfred.Devenise obsedat,cerceta sute de surse,a citit Biblia,Coranul,s-a interesat de religia musulmanilor,catolicilor .....poate gaseste vreo informatie referitoare la accesul spre Dumnezeu.A invatat latina,paleografia si greaca pentru a descifra cele mai vechi manuscrise religioase in cautarea unui cod secret .
De ce ne-ar abandona Dumnezeu?
Oare tinderea spre perfectiune este un pacat capital? Daca Dumnezeu este considerat binele suprem,abandonul nu este tot un pacat? si poate Dumnezeu sa pacatuiasca?
Sunt intrebari pe care multi le-au lasat in spate, pana la urma chiar batranul a spus "ca nu mai are pentru ce trai..." .Daca stiau ce avea sa se intample intr-un timp asa scurt...

Laboratorul de cercetare in care a fost realizat experimentul a luat foc.Spontan. Ca si moartea batranului,tot fara cauze aparente.Totul era carbonizat,era cenusa si fum in tot aerul.Singurul lucru care iesea in evidenta era un scris pe perete imens si rosu :
ABANDON
Alfred presimtea ca lucrurile nu iau o intorsatura foarte buna..De altfel s-a interesat pentru a face rost de alte materiale de la un preot catolic din China.Numai ca era o chestiune de timp pana ceva groznic se va intmpla.
Clima era in continua scadere pe toata planeta.Noptile erau din ce in ce mai lungi,iar ziua mai scurta.Toate animalele deveneau agitate..Era linistea dinaintea furtunii.
Deoarece schimbarile inlesneau chiar si transporturile,manuscrisele preotului chinez au venit dupa o saptamana.Alfred a incercat sa le descifreze,dar ceea ce a gasit va soca intreaga planeta.

Sus In jos
Ambrose
Spammer
Spammer
Ambrose

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 673
Data de inscriere : 22/06/2014
Varsta : 22
Localizare : Piteşti

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeVin Aug 01, 2014 7:59 am

Ok. Ai cateva greseli de la tastare, minore. In rest este bine. Pune NEXT. Very Happy
Sus In jos
LeonG
Nebun dupa forum
Nebun dupa forum
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 333
Data de inscriere : 01/11/2013
Varsta : 24
Localizare : ...

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeVin Aug 01, 2014 8:34 am

superba , baga next , ps: nu m-au deranjat greselile de loc ,dar aveai cateva minore
Sus In jos
Ana.
Spammer
Spammer
Ana.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1334
Data de inscriere : 08/06/2014
Varsta : 21
Localizare : Canapea :)

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeVin Aug 01, 2014 12:47 pm

Mie imi place foarte mult poveste ta! Pune NEXT! Ai cateva greseli de scriere. Data viitoare incearca sa fi mai atenta. Poveste e super Smile [/font]
Sus In jos
Diana1994
Avansat
Avansat
Diana1994

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 80
Data de inscriere : 15/08/2013
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeSam Aug 02, 2014 1:00 am

Nu cred ca pot sa evit unele greselute...am un laptop foarte vechi si bat in el ca la tobe...plus ca tot ecranul este galben  Sad Dar sa continuam de unde am ramas,ca este mult mai important,nu? Very Happy 


Alfred a descifrat manuscrisele religioase care pareau foarte verosimile,plus ca se potriveau cu schimbarile din lume.
"Daca omul,robul lui Dumnezeu tinde spre un contact cu acesta inainte de venirea lui Isus Hristos pe Pamant,in momentul apocalipsei,Dumnezeu va abandona omenirea.Toate fortele intunericului vor conduce planeta la pieire."
Un alt pasaj descria anumite semne prevestitoare.cum ar fi vremea.animalele,timpul care trecea mult mai greu...si totul se potrivea cu realitatea. Mai exact,aparea si data ...cea de maine...
Era ora 23:30..fix o jumatate de ora pana cand mania lui Dumnezeu se va revarsa asupra noastra.
Afara era foarte frig,desi era luna iulie.Alfred era constient ca nu are ce sa faca.Nimeni nu-l va crede.Il vor considera nebun.Cunostea starea vegetativa a oamenilor,cum ar putea sa-i convinga intr-o jumatate de ora? A decis sa lase timpul sa treaca..oricum ceasul arata acum ora 23:45. Se ruga fierbinte :
-"Doamne.stim ca am gresit,dar iarta-ne ...orice om greseste...Tu in natura noastra ne-ai facut pacatosi ..."
Un tunet asurzitor a zguduit cerul.Se pare ca inevutabilul se va intampla.Tunetul a fost ingrozitor....au tremurat si geamurile ...Luna avea o culoare rosie-sangerie,era plina si parea foarte aproape de Pamant.Rugaciunile nu au nici un rost acum.Pacatul este savarsit,iar noi vom suporta consecintele.
Ora 23:59.Lacrimi fierbinti curg pe chipul lui Alfred. Este cea mai grea si dureroasa jumatate de ora din viata lui.Nimeni nu stia ce va urma,dar cu siguranta ceva groaznic si teribil.A fost cel mai lung minut...pana s-a facut 00:00...
Sus In jos
Ana.
Spammer
Spammer
Ana.

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1334
Data de inscriere : 08/06/2014
Varsta : 21
Localizare : Canapea :)

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeSam Aug 02, 2014 1:12 am

:SN: :SN: :SN: ca e super povestea!!!!
Sus In jos
LeonG
Nebun dupa forum
Nebun dupa forum
avatar

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 333
Data de inscriere : 01/11/2013
Varsta : 24
Localizare : ...

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeSam Aug 02, 2014 9:50 pm

super
Sus In jos
Ale♥
Spammer
Spammer
Ale♥

5 Ani
5 ani de la crearea contului.

Mesaje : 1266
Data de inscriere : 15/04/2014
Varsta : 105
Localizare : Neverland

Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitimeSam Aug 02, 2014 10:04 pm

Foarte frumos! Baga :SN:
Sus In jos
Continut sponsorizat





Poarta mintii Empty
MesajSubiect: Re: Poarta mintii   Poarta mintii I_icon_minitime

Sus In jos
 
Poarta mintii
Sus 
Pagina 1 din 2
 Subiecte similare
-
» Povestea despre Portalul Mintii - (Gateway of the Mind)
» Prima poarta - atacul demonilor
» Somnul, o poarta spre lumea spiritelor?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază-
Mergi direct la: